Krvavý nůž nalezl smrt v bitvě u Little Bighornu

Dne 25. června 1876 se nedaleko Little Bighornu odehrála slavná bitva mezi 7. kavalerií podplukovníka George Armstronga Custera a indiánskými kmeny Lakotů, severních Šajenů a Arapahů. To, že byla 7. kavalerie v bitvě rozprášena a její ctižádostivý velitel zde padl s ní, je poměrně známým faktem. Kromě běžných amerických kavaleristů však v bitvě zahynulo i několik indiánských stopařů ve službách americké armády.

Zřejmě nejznámějším z nich byl arikarsko-lakotský míšenec Krvavý nůž, osobní zvěd podplukovníka Custera. Tito indiáni měli pro vstup do služeb americké armády celou řadu důvodů. Šlo zejména o odvěkou nevraživost mezi některými indiánskými kmeny, dále pak o možnost získat žold a kvalitní armádní výzbroj a výstroj a v neposlední řadě také o možnost ponechat si ukořistěné skalpy nebo odehnané koně.

Krvavý nůž se narodil někdy kolem roku 1840 a díky tomu, že byl míšencem, stával se častým terčem posměchu i útoků od kmene Lakotů, z nějž pocházel jeho otec a u kterého také vyrůstal. Postupem času se dostal do „modrokabátnických“ služeb. Roku 1873 pak došlo k osudovému setkání mezi Krvavým nožem a Custerem – oba si ihned padli do oka a o rok později dokonce Krvavý nůž dopomohl svému novému příteli ke splnění velkého snu – ulovení grizzlyho během expedice do Black Hills.

Před bitvou u Little Bighornu byl Krvavý nůž přidělen k oddílu majora Rena a podle dochovaných svědectví již před samotným střetnutím tušil, že se nedožije večera, neboť před bitvou prý prohlásil s rukama zdviženýma ke slunci: „Dnes večer tě už neuvidím klesat dolů za kopce.“

Ať už je to pravda nebo ne, večera se Krvavý nůž skutečně nedožil. Střela jej zasáhla do hlavy zrovna ve chvíli, kdy jej k sobě zavolal major Reno, aby se poradil o dalším postupu. Zvědova krev se důstojníkovi údajně rozstříkla po obličeji, načež tento zpanikařil a začal vydávat zmatené rozkazy. Po bitvě navíc vítězní indiáni uřezali Krvavému noži hlavu, kterou vystavili spolu s dalšími skalpy ve svém ležení. Tak zemřel nejslavnější indiánský stopař americké armády.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory