Zámek Kvasetice

Byl by to úžasný a půvabný zámeček, pokud by se na něm nepodepsala realita času a zanedbanosti. Při procházení interiéru si člověk jen těžce dokáže představit jak tu někdy někdo žil. Rozpadlé stropy, popraskané zdi, rozmlácená okna a shnilé trámy Vám přináší pocit úzkosti a jen těžce si člověk představí, že se zámeček dá ještě zachránit.

Zámeček postavil v roce 1864 pan Prokop Rychlý, původně pro svého syna Viléma. V letech 1920-1921 byl zámek upraven a přistaven skleník se zimní zahradou. Za druhé světové války zámek obsadili Němci.  Ze zámku se potom  stala inseminační stanice se školou a celý zámecký areál připadl Státnímu statku Havlíčkův Brod.  Po zrušení školy skončily veškeré údržby zámku. Na přelomu let 1978-1979 jej za 100 000 Kč odkoupil národní podnik Pleas, jenž měl v plánu jej upravit na rekreační středisko, ovšem kvůli nedostatku financí z tohoto plánu sešlo. 

Na konci prosince 2017 jsme se byli podívat na tento časem zapomenutý zámek a ku podivu se zámeček začíná opravovat. Díry ve zdech, propadlá střecha a obrovské množství houští, která takřka ukrývala vstup, zcela zmizely a zámeček najednou dostal nový nádech života. Už se těšíme, až se nám tato krásná památka vrátí v plné kráse.

Autor: René Štáfl

Sdílej:

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »