Život ve skále, Mesa Verde

Život ve skále, Mesa Verde.

Dnes Vám představujeme mystický národní park Mesa Verde, který se nachází na jihozápadě Colorada, ve Spojených státech amerických.  Národní park tvoří pozůstatky skalních obydlí indiánů z 11. až 13. století a obsahuje přes 5000 archeologických nalezišť napříč zhruba 65 kilometry silnic.

Nejstarší archeologické nálezy dokládají přítomnost lidí v této oblasti přibližně 7 500 let před naším letopočtem. První kamenné příbytky pak vznikly v 7. století a rozsáhlejší skalní stavby vznikaly od 11. století. Kolem roku 1250 v Spruce Tree House žilo okolo  80 lidí a přesto na konci 13. století bylo obydlení opuštěno a indiáni se přesunuli směrem na jih do dnešního Nového Mexika. Dnes je oblast součástí světového kulturního dědictví UNESCO a ročně tuto oblast navštíví přes 547.000 lidí. Mesa Verde je otevřeno celo-ročně, ovšem určité části jsou dostupné jen v určitých měsících a dle bezpečnostních podmínek. Například vzhledem k bezpečnostním obavám týkající se pádu kamenů zůstane Spruce Tree House v dohledné budoucnosti uzavřen, dokud nebude možné provést celkové  geotechnické posouzení.

Přespat můžete v kempu Morefield, pouhých 4 km od města Mesa Verde.  Je zde vždy dost místa a kemp se zřídka kdy naplní. Navíc každé místo má svůj stůl, lavici a gril. Kemp je přizpůsoben stanům, přívěsům a RV. Z Morefieldu začíná několik krásných stezek odkud jsou vidět různé údolí a hory. Také si zde v restauraci Metate Room  můžete koupit něco dobrého k snědku. V kempu je také čerpací stanice, pračka na mince, sprchy, obchod se suvenýry a obchod s potravinami. Přejeme Vám šťastnou cestu!!!

Autor: René Štáfl

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory