Pistole vz. 24

Ráže: 9 mm Browning, délka: 150 ( 155 ) mm, délka hlavně: 90 ( 99 ) mm, hmotnost: 0,67 kg, kapacita zásobníku: 8 nábojů. Československá armáda se po svém vzniku střetla s celou řadou výzbrojových problémů. Nedostatek pistolí ale nebyl z vojenského hlediska nijak extra vážným problémem a tak se v prvních letech nákupy řešily v zahraničí.

Důležitým krokem k získaní výzbroje bylo zakoupení výrobního zařízení na výrobu pušek od firmy Mauser z Oberndorfu. Stát zakoupil také licenci na výrobu 9 mm pistole Nickl, která byla zavedena do výzbroje jako pistole vz. 22. Vyráběla se ve strakonické zbrojovce, armáda si objednala 20 000 kusů této zbraně.

Pistole ale byla málo spolehlivá a tak se rekonstrukce ujal Rus Anatolij Petrovič Zaljubovský. Na zbrani se změnil nejen vzhled, ale také skoro celý spoušťový mechanizmus, který byl patentovaný. Zbraň měla závěr uzamknutý otočnou hlavní. Na nové zbrani bylo nutné rekonstruovat také uzamykací mechanizmus. Výkon náboje uzamknutí nepotřeboval, ale Ministerstvo národní obrany trvalo na tom, aby se systém neměnil. Taktéž přibyla zásobníková pojistka, zbraň nemohla střílet když byl povysunutý a nebo úplně vysunutý zásobník.

Rekonstruovaná zbraň byla přijata do výzbroje jako pistole vz. 24. Sériová výroba začala v ČZ Strakonice v červnu 1925 a do konce roku se vyrobilo nějakých 1 806 kusů. Nepřetržitá výroba trvala v prvním období do roku 1931 a do té doby se vyrobilo 105 414 kusů. Potom výroba ustala. Znovu se rozběhla až v roce 1936, tehdy si MNO objednalo nových 70 000 kusů. K tomu později přiobjednalo ještě 2 968 kusů. Výroba ale nezačala ihned, protož zbrojovka tehdy vyráběla letecké kulomety a také stavěla pobočku v Uherském Brodě. První kusy přebral Zbrojně – technický úřad až v roce 1937. V tomto roce firma objednávku splnila a tak přibily další objednávky od Četnictva a Finanční stráže. Celkově se do konce roku 1938 vyrobilo víc jak 196 000 pistolí.

Po okupaci dostali Němci do výzbroje 171 756 kusů pistolí, které zavedli pod označením P 24 ( t ). Během války se již pistole nevyráběly, ale vyráběly se jejich náhradní díly. Zkompletovalo se tak dalších 280 pistolí, které odebralo MNO. Celkově se vyrobilo asi 196 850 kusů. Zbraň byla jednočinná. Závěr měla uzamknutý otočnou hlavní. Zásobník zbraně byl jednořadový, s kapacitou osm nábojů ráže 9 mm vz. 22, tedy 9 mm Browning kurz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory