Vzor 59 je první Československý univerzální kulomet

Vzor 59 – 7,62 mm univerzální kulomet vz. 59 je účinná automatická zbraň s vyměnitelnou hlavní. K činnosti závěru je využito tlaku části plynů, vzniklých hořením prachové náplně náboje. Je určen k ničení nekrytých a zamaskovaných skupinových cílů a důležitých jednotlivých cílů, zejména pak k umlčování živé síly (do 600 m). Kulomet lze použít i ke střelbě na lehce pancéřovanou a automobilní techniku (do 300m) a proti útočícím bojovým letounům a vrtulníkům (do 500 m). Střelbu z UK vz. 59 lze vést krátkými (3 až 6 ran) nebo dlouhými (20 ran) dávkami.

Základní charakteristika zbraně:
Univerzálnost kulometu spočívá v možnosti použití ke střelbě s lehkou hlavní na dvojnožce, s těžkou hlavní na podstavci nebo využití kulometu jako lafetované zbraně ve vozidle, kdy ke spuštění dochází pomocí elektromagnetického spušťadla, kterým je nahrazena pažba zbraně.

Pro střelbu v noci lze využít soupravy zaměřovacího infradalekohledu PPN-2, která se skládá z infradalekohledu, infrasvětlometu SzG 02 a pouzdra s akumulátorovou baterií, nízkonapěťového měniče, vysokonapěťového měniče, dřevěného přepravního truhlíku a plátěné brašny.

Ke střelbě z kulometu se používá nábojů s ocelovým jádrem (7,62-59), svítících (7,62-Sv 59), průbojných zápalných (7,62-PZ 59), redukovaných (7,62-Rd 59) a cvičných (7,62-Cv 59).

Pro střelbu cvičným střelivem je nutno provést montáž jednoduchého zařízení pro střelbu a násadce (místo tlumiče ohně) na ústí hlavně. Výcvik v činnosti se zbraní se provádí s využitím střeliva školního (7,62-Šk 59).

Základní takticko-technická data:
Obsluha: 1 osoba (2 osoby)
Hmotnost kulometu bez nábojů: 8,7 kg s dvojnožkou (19,2 kg s podstavcem)
Hmotnost: dvojnožka 0,5 kg (podstavec 10 kg)
Délka hlavně s tlumičem ohně: 593 mm (693 mm)
Počáteční rychlost střely s ocelovým jádrem: 810 m/s (830 m/s)
Teoretická rychlost střelby: 700 až 800 ran/min
Bojová rychlost střelby: 150 ran/min (350 ran/min)
Maximální dostřel: 4800 m
Počet nábojů v nábojovém pásu: 50 ks
Počet závěsných schránek na jeden nábojový pás: 2 ks
Počet schránek na 5 nábojových pásů: 4 ks
Hmotnost závěsné schránky s plným nábojovým pásem: 0,6 kg
Hmotnost schránky s 5 plnými nábojovými pásy: 9,1 kg

Další výhodou Vzoru 59 je jeho jednoduchá obsluha. Tato pistole má ergonomický tvar a snadno ovladatelné ovládací prvky, což z ní dělá vhodnou pro širokou škálu uživatelů. To je důvod, proč se stala velmi populární v armádách a bezpečnostních složkách po celém světě.

Vzhledem k tomu, že byl vyráběn v Československu, byl používán v mnoha konfliktech po celém světě. Vzor 59 byl používán například v bývalém Jugoslávii během konfliktu v Bosně a Hercegovině a v Kosovu. Byl také používán v Iráku během války v Zálivu a v Afghánistánu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory