Edgar Allan Poe – Záhady kolem nejpodivnějšího horrorového spisovatele

Americký básník, spisovatel, zakladatel hororového žánru a prvního tvůrce detektivních povídek Edgar Allan Poe rozvířil kolem své osobnosti celou řadu diskuzí. Mnozí historici věří, že Poe mohl ke konci svého života trpět vzteklinou, cholerou nebo syfilidou.

Někteří se však přiklánějí k jiné teorii, která z hlediska tehdejší doby také stojí za úvahu. Mohl se stát součástí takzvaného coopingu, tedy nelegálního kupčení s volebními hlasy. V době, kdy zemřel, se totiž v Baltimoru konaly městské volby.

Byl sirotkem. Jeho matka zemřela v pouhých 24 letech na tuberkulózu a jeho otec, alkoholik, odešel od rodiny ještě předtím

Na rozdíl od svých dvou sourozenců, které stihl krutý osud, se ze sirotčince dostal do péče rodiny bohatého obchodníka Allana.

I když byl velmi nadaný a nastoupil na univerzitu, ještě jako mladého kluka jej začal ničit démon, kterého podědil po otci i starším bratrovi – alkoholismus

Alkohol a opiáty jej provázely už celým jeho životem. Spouštěly v něm však bohužel také deprese, delirické vztahy a paranormální vidiny.

Zamiloval se do své teprve třináctileté sestřenice Virginie, se kterou měl intenzivní milostný vztah.

Krásu života se snažil hledat ve smrti, bolesti a všem ošklivém. A přesně takový byl i ten jeho. Krásný, přestože byl tragický…

Životopis

Americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe se narodil v roce 1809 v rodině kočovných herců. Po smrti jeho matky se ho ujali manželé Allanovi z Richmondu, od nich získal své druhé jméno. Jeho otčím měl pracovní nabídky v Anglii, kam se rodina přestěhovala.

Poe byl vzorným a chytrým studentem. Měl spoustu zájmů a ve společnosti byl oblíbený.
Univerzitu, na které studoval, musel z finančních důvodů opustit. V té době vyšly v Bostonu jeho první básně psané v byronovském stylu.

Poe se potýkal s velkými finančními problémy. Často měnil pobyt i zaměstnání. Z existenčních důvodů vstoupil do armády a později začal studovat vojenskou školu, kterou ale opět nedokončil. S otčímem si příliš nerozuměl, stále s ním řešil finanční problémy.

Poe se snažil najít zbytek jeho původní rodiny. Našel ji ,včetně bratra b Baltimore a rozhodl se s nimi sdílet domácnost.

Ani v intimním životě se Poeovi příliš nedařilo. Zamiloval se do své krásné čtrnáctileté sestřenice Virginie. Dívka trpěla tuberkulózou a v roce 1847 jako velmi mladá, zemřela.

Poe začal pracovat jako redaktor v Richmondu /1835/. Psal články a kritiky. Tuto práco velmi miloval, byl pracovitý, ale také ješitný, útočný, měl sklon k alkoholismu.

Po ztrátě tohoto zaměstnání získal Poe v roce 1839 nové místo redaktora ve Filadelfii. Podařilo se mu splatit své dluhy a pečoval o svou nemocnou ženu. Během svého života Poe navštívil ještě New York, kde se opět věnoval svým redaktorským a literárním aktivitám, které byly někdy úspěšné. Čelil také některým soudním sporům.

Oba další milostné vztahy, z nichž jeden skončil málem sňatkem, však Poe svým chováním rozbil. Začal jeho morální, intelektuální i fyzický pád. Edgar Allan Poe zemřel v roce 1849 v Baltimorské nemocnici na překrvení mozku. Několik dní před svou smrtí byl nalezen na ulici v bezvědomí.

Poe byl významným básníkem, spoluzakladatelem moderní povídky , ale byl velmi nevyrovnanou osobností. Kritika mu vyčítá jeho malé znalosti, jeho nepřesnost a to, že některé úryvky z jeho tvorby jsou převzaté od jiných autorů, to však Poe nikdy nepopíral.

Díla Errata Allana Poa:
Berenice, Morella, Ligeia – povídky , při jejichž psaní ho velmi ovlivnila smrt milované ženy.

Příběhy Artura Gorgona Pyma /1836/ – Román, který měl být skutečným příběhem cestovatele, byl ale pouhou autorovou mystifikací. Tento román se nedočkal žádného ohlasu.

Zánik domu Usherů / ašrů ,1838/ – román o rozpadající se lidské osobnosti.

Grotesky a arabesky /1840/ – soubor povídek, které si nenašli své čtenáře.

Vraždy v ulici Morgue /1841/ – první detektivní povídka.

Maska Červené Smrti /1842/ -Povídka s morbidní vizí společnosti. Děj se odehrává na maškarním bále, kde se společnost baví, ale zároveň zde propadá zkáze.

Jáma a kyvadlo – autorova nejslavnější próza. Muž se dostane do spárů inkvizice a trpí.

Zlatý brouk /1843/ – napínavá povídka, která básníka proslavila.

Černý kocour /1843/ – povídka, ve které člověk propadne alkoholu a je tím přitahován zlem. Zobrazení člověka jako bezmocného vůči zlu, nakonec je usvědčen kocourem (kvílením kocoura), kterého zazdil spolu s manželkou, kterou zabil zaseknutím sekery do lebky, když se daného kocoura zastala.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory