Signum laudis – Znamení pochvaly

Jedno z nejznámějších rakousko-uherských vyznamenání.

Vojenská záslužná medaile, známější spíše pod názvem Signum laudis, je jedním z nejznámějších vojenských vyznamenání Rakousko-Uherska. Založil ji roku 1890 císař František Josef I. a měla být udělována jako projev císařského uznání za zvláště hrdinský čin provedený za války nebo za perfektní službu v době míru – Signum laudis v překladu znamená „znamení pochvaly“.

Do roku 1916 byla na aversu medaile hlava Františka Josefa I., přičemž medaile byla převýšena císařskou korunou. V letech 1917-1918 se udělovala jiná verze (zobrazena na obrázku) – na aversu byl vyobrazen císař Karel I. a medaile byla převýšena hned dvěma korunami: rakouskou a uherskou. Od roku 1890 byly postupně zavedeny tři stupně: bronzová medaile, stříbrná medaile a velká medaile. Za opětovné udělení se na stuhu medaile připevňovala lišta s meči.

Tato medaile u nás vešla v širší známost zejména díky stejnojmennému protiválečnému filmu režiséra Martina Hollého, který líčí příběh fanatického rakousko-uherského kaprála Hoferika (Vlado Müller) bojujícího na ruské frontě. Ačkoliv za vykonané činy nejprve obdrží Signum laudis, stane se posléze za dramatických okolností svým nadřízeným nepohodlným, a je proto postaven před polní soud. Reálně by však tato situace nebyla možná, neboť Signum laudis mohli získat pouze důstojníci.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory