Klíč k tajné šifře obrazu mistra Leonarda da Vinci nalezen v Havlíčkově Brodě

Lítý boj o svatou Kateřinu

Dobrý den. Vážení čtenáři dnes pokračuji v další analýze záhad Havlíčkova Brodu. Jak napovídá sám název budeme cosi hledat v kostele sv. Kateřiny na břehu řeky Sázavy. Na oltáři v samotném kostele je ukryta šifra neznámého umělce. O co ve skutečnosti jde.
Položíme si otázku o čem hovoří šifra ukrytá v dřevěné plastice. K rozluštění tajemné záhady budeme potřebovat nastudovat několik obrazů.
První obraz budeme hledat v knize pod názvem Keltové od spisovatele J. A.Mauduita. V mnohém se podobá dřevěné plastice v kostele sv. Kateřiny.
K dalšímu bodu rozluštění šifry použijeme počítačem upravený slavný obraz Leonarda da Vinci – Svatá Anna s Pannou Marií, Kristem a Janem Křtitelem uloženého v Národní galerii v Londýně.
Pozorně několikrát každý obraz nastudujeme. A znovu se ptáme na co tyto obrazy a dřevěná plastika ukazují. Jde nám o neznámou identitu, kterou dokázal pojmenovat pouze jeden spisovatel. A kdo jiný něž sám Alois Jirásek. Kde sám ke jménu identity přišel není známo.
Ale ve svém díle Staré pověsti české zmiňuje tuto identitu hned několikrát i v množném čísle. Jeho jméno v českém jazyce zní Běs.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=blnZo82gTHM[/embedyt] Běs je slovo používané po christianizaci Slovanů pro různé démony a božstva, křesťany vnímané výrazně negativně. Původně nemuselo mít označení záporný charakter. Významově mu odpovídá staroslověnské divŭ „démon“, odvozené z praindoevropského *deiwós „bůh“.
Když podrobně definuji tuto identitu. Tak mám to štěstí na rozdíl od Leonarda da Vinci, který musel identitu zašifrovat do svého vlastního obrazu. Proto nebudu upálen na hranici, jak to bylo zvykem v dávných časech Mistrova života.
A co na závěr. V případě že bude tato identifikace (šifra) přeložena do anglického jazyka a publikovaná v zahraničí. Nastane lítý boj o sv. Kateřinu. Pro samotného majitele to bude velká a možná i mezinárodní ostuda.
Co když se zrovna uvolní střešní taška a zasáhne zahraničního návštěvníka. Nejsem ten kdo ponese odpovědnost za takovouto nezáviděníhodnou událost v našem městě.
Jde o ukázku díla dřevěné plastiky ojedinělého světového významu, které přispělo k rozluštění šifry v obraze samotného mistra Leonarda da Vinci.
Jak a kdy si prohlédnout dřevěnou plastiku Běsa. V kostele sv. Kateřiny je pořádána bohoslužba. Tak nebude tak těžké si toto dílo osobně prohlédnout. Děkuji Vám za pozornost moji čtenáři.

Fotograf Jiří Zelenka

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory