Němečtí vojáci reagují na záběry koncentračních táborů z roku 1945

Znáte tuto slavnou fotografii?

Fotografie ukazuje tváře německých válečných zajatců, zachycených Američany při sledování filmu o koncentračním táboře. Tato nucená konfrontace představila Němcům nejhorší práce Třetí říše. Původní titulek fotografie zní: Deutsche Kriegsgefangene in den Vereinigten Staaten sehen einen Bildbericht aus den deutschen Konzentration­slagern – Němečtí váleční zajatci drženi v americkém táboře sledují film o německých koncentračních táborech.

Tento nucený proces byl součástí spojenecké politiky poválečné denazifikace, která měla zbavit Německo zbytku nacistické vlády a obnovit svou občanskou společnost, infrastrukturu a ekonomiku.

První světová válka, druhá světová válka, vietnam, pyramidy, historie, atentáty, armáda, letectvo, námořnictvo, zbraně, příběhy

Jaký byl program?

Program zahrnoval povinné návštěvy nedalekých koncentračních táborů, plakáty vystavující mrtvoly vězňů, které visely na veřejných místech a sledování filmů dokumentující nacistické zacházení s „méněcennými“ lidmi. Záběr pochází z amerického magazínu, který v té době četli miliony lidí. Němečtí vojáci nebyli nutně nacisty. Holocaust je jenom jedna strana druhé světové války. Druhou stranou byl boj o území a moc.

Silné nacionalistické pocity a „válka jako rozšíření diplomacie“ byly tehdy normální. Neexistoval žádný konflikt mezi nedodržením (možná dokonce oponováním) nacistického režimu a bojem za „dobro vaší vlasti“. Někteří vojáci byli nacisté, někteří se jen chtěli pomstít za Versailleskou mírovou smlouvu, jiní chtěli sedět u stejného stolu jako Francie a Británie. A mnozí následovali, protože neměli jinou možnost.

Co věděli němečtí lidé o nacistických koncentračních táborech během druhé světové války?

Nedávná německá historiografie ukázala, že mnoho Němců si zcela jistě uvědomovalo hromadné zabíjení Židů, ale ne to, co se konkrétně dělo v koncentračních táborech. Spoustu vojáků, kteří masovému vraždění přihlíželi, si danou informaci o něm nechali pro sebe. Lidé ale věděli o masové deportaci do koncentračních táborů. Dokonce přihlíželi vraždám, které byly veřejné.

Co věděli němečtí lidé o nacistických koncentračních táborech během druhé světové války?

O masovém vyvražďování v koncentračních táborech se ale Němci dozvídali nejčastěji ze zahraničních rozhlasových stanic, které se o masovém zabíjení zmiňovaly. Němečtí občané neměli zrovna moc na výběr, protože nemohli, ba dokonce nechtěli ze strachu projevit jakýkoliv odpor. Pár výjimek se ale našlo a tak vzniklo nejvíce známé odporové hnutí Bílá růže, která distribuovala brožury, ve kterých byly zaznamenány zabití stovek tisíc Židů. Každý člověk spojený s tímto hnutím byl ale zajat a odsouzen k smrti.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory