Ježíšek kontra Mikuláš

V dřívějších dobách nosil dárky svatý Mikuláš. Němečtí reformisté jej však zavrhli a místo něj začali prosazovat Jezulátko. Dárkům, které přinášelo v noci z 24. na 25. prosince, se podle něj říkalo Christkind (Ježíšek).

Dvojí dárky
V první polovině 16. století to v Německu vřelo. Zakladatel protestantismu Martin Luther zavrhoval vše, co souviselo s „papežskou církví“, a právě Mikuláš byl jeden z jejích oblíbených světců. A protože byl Martin Luther důsledný,změny prosazoval i ve své rodině. Odmítal tak dávat dětem dárky na svátek svatého Mikuláše, tedy 6. prosince. Musely vydržet až do Štědrého dne!

Děti však pro jeho reformní cítění neměly pochopení. Nerozuměly, proč jejich kamarádi dárky dostávat mohou a oni musejí čekat skoro tři týdny! Zoufalství Lutherových potomků vyřešila jejich matka. Traduje se, že dávala dětem dárky jak na Mikuláše, tak na Štědrý den. Přestože Mikuláš ze scény zcela nezmizel, zvyk obdarovávat blízké v předvečer svátku Narození páně se následně poměrně rychle ujal v celé Evropě.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory