Historie – Halloween je jedním z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších svátků na světě

Tato zábavná a poutavá oslava má bohatou historii a kořeny sahají až do starověku. V tomto článku se podíváme na historii Halloweenu od jeho nejstarších počátků až po moderní podobu tohoto svátku.

Původ Halloweenu: Keltský Samhain

Před tím, než se Halloween stalo komerčním svátkem spojeným s kostýmy a sladkostmi, měl hluboké kořeny v keltském svátku nazývaném Samhain. Samhain byl oslavou, kterou keltské kmeny v oblasti dnešního Irska, Skotska a severní Anglie slavily na konci října. Samhain označoval konec letního období a začátek zimy. Tato doba byla považována za dobu, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých stíraly a duchové a zlé bytosti mohly přicházet do světa živých.

Keltové věřili, že večer Samhainu byla doba, kdy bylo možné komunikovat s duchy svých předků a získat proroctví na nadcházející rok. Kvůli tomu se konaly rituály a obřady, a lidé oblékali kostýmy, aby odvedli pozornost zlých duchů. Samhain byl také dobytkářským svátkem, během něhož byli zvířata vybírána pro zimní období.

Křesťanská transformace: All Saints‘ Day

Se šířením křesťanství po Keltských územích se Samhain začal transformovat. Církev se snažila nahradit pohanské svátky křesťanskými alternativami, a tak byl 1. listopadu ustanoven svátek Všech svatých (All Saints‘ Day), který měl oslavovat všechny svaté církve. Večer před All Saints‘ Day, tedy 31. října, se stala oslavou známou jako All Hallows‘ Eve, což později zkráceně přešlo na Halloween.

I přes křesťanský vliv si mnoho pohanských prvků zůstalo. Lidé stále oblékali kostýmy a zdobili své domy, aby odplašili zlé duchy a duchy předků. Svíčky a ohně byly častými součástmi oslav, aby osvětlovaly cestu pro duchy.

Přesun do Ameriky: Tradice se rozšiřuje

S příchodem evropských osadníků do Severní Ameriky se tradice Halloweenu začala mísit s místními zvyklostmi. Američané začali používat dýně k vytváření luceren, což bylo inspirováno irskými legendami o Jackovi O’Lanternovi. Tato tradice dala vzniknout ikonickým dýňovým lucernám, které jsou stále spojeny s Halloweenem.

Ve Spojených státech se Halloween stalo více rodinným svátkem, kde se děti oblékají do kostýmů a chodí po domech s frází „trick or treat,“ což znamená, že buď dostanou sladkosti nebo provedou „legraci.“ To se stalo oblíbeným zvykem a dalo Halloweenu jeho charakteristickou atmosféru.

Moderní Halloween: Kostýmy, strašidla a sladkosti

Dnešní Halloween je plné zábavy a tradic, které se vyvinuly z jeho původních kořenů. Kostýmy jsou jedním z nejdůležitějších prvků svátku. Lidé se oblékají do různých postav, od duchů a čarodějek po superhrdiny a oblíbené filmové postavy.

Domovy a veřejné prostory jsou zdobeny strašidelnými dekoracemi, a lidé se rádi dívají na hororové filmy a chodí do strašidelných domů a hororových atrakcí. Děti chodí po domech s taškami a košíky, aby získaly sladkosti a sladké dobroty.

Halloween se také stalo obdobím pro různé akce a události, jako jsou kostýmové párty, představení strašidel, dýňové festivaly a soutěže o nejlepší dýňový řezbářský um.

Halloween má bohatou historii, která se vyvíjela a měnila se v průběhu staletí. Od keltského Samhainu a křesťanského All Hallows‘ Eve se stalo globálním svátkem, který je spojen s kostýmy, strašidly a sladkostmi. Tato směsice pohanských tradic, křesťanských vlivů a moderního zábavního průmyslu vytvořila svátek, který je oblíbený mezi lidmi všech věkových skupin. Halloween je časem pro rodiny a přátele spojit se, oslavovat a zažít zábavu a strach v jednom.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory