Northrop XB-35 Létající křídlo, které předběhlo svou dobu

Northrop XB-35 byl prototyp těžkého bombardovacího letounu vyvinutý společností Northrop Corporation během druhé světové války. Letoun se svým unikátním tvarem létajícího křídla radikálně vymykal tehdejší konvenční konstrukci. Přestože se XB-35 nikdy nedostal do sériové výroby, jednalo se o inovativní letoun, který významně ovlivnil budoucnost letectví.

V roce 1941 vydalo americké armádní letectvo požadavek na bombardér s dlouhým doletem, který by mohl nést těžký pumový náklad na cíle v Evropě. Společnost Northrop reagovala radikálně novým návrhem, který odstranil tradiční trup a ocasní plochy a místo toho zvolil tvar létajícího křídla.

Byl poháněn čtyřmi radiálními motory Pratt & Whitney R-4360 Wasp Major, které byly umístěny na pylonech vyčnívajících z křídla. Motory poskytovaly celkový výkon 8 000 koňských sil, což XB-35 umožnilo dosáhnout maximální rychlosti 391 km/h a doletu 7 000 mil.

Letoun měl rozpětí křídel 172 stop a délku 53 stop a celkovou hmotnost 88 000 liber. Jeho jedinečný tvar umožňoval velkou vnitřní pumovnici, která mohla nést až 10 000 liber pum.

Poprvé vzlétl 25. června 1946 a prošel rozsáhlým testovacím programem, jehož cílem bylo vyhodnotit jeho letové vlastnosti a výkony. Letoun byl schopen nést těžký náklad a jeho konstrukce létajícího křídla umožňovala vynikající stabilitu a manévrovatelnost.

XB-35 však také čelil řadě problémů. Jeho velké rozměry ztěžovaly údržbu a jeho motory byly náchylné k přehřívání. Letoun také trpěl nedostatkem finančních prostředků, protože americké armádní letectvo se přeorientovalo na letouny s proudovým pohonem.

Navzdory svým neúspěchům měl XB-35 významný vliv na budoucnost letectví. Konstrukce létajícího křídla, jejímž průkopníkem byl Northrop, byla později použita při vývoji bombardéru B-2 Spirit stealth, který je dodnes ve výzbroji amerického letectva.

Byl také důkazem inovačního ducha, který charakterizoval letecký průmysl během druhé světové války. Jeho radikální konstrukce posunula hranice možností a vydláždila cestu budoucímu pokroku v konstrukci letadel.

Northrop XB-35 byl pozoruhodný letoun, který předběhl svou dobu. Jeho konstrukce létajícího křídla a působivé výkonové schopnosti jej odlišovaly od konvenčních bombardérů té doby a zůstává důležitým dílem letecké historie. Přestože se XB-35 nikdy nezačal plně vyrábět, jeho odkaz žije dál díky inovativním návrhům, které inspiroval.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory