Nápis Hollywoodland najdeme na kopci Mount Lee v Los Angeles 1923

Nápis Hollywood najdeme na kopci Mount Lee v Los Angeles v Kalifornii.

Nápis byl postaven v roce 1923 a původně to byl „HOLLYWOODLAND“. Účelem bylo propagovat název nového sídliště v kopcích nad Los Angeles. Každé písmeno bylo 9,1 m široké a 15,2 m vysoké a na celém nápisu bylo přibližně 4000 žárovek. Nápis v noci blikal po segmentech: „HOLLY“, „WOOD“ a „LAND“ se rozsvítily jednotlivě a poté jako celek. Cena projektu byla 21 000 dolarů, což odpovídá dnešním 320 000 dolarů.

 

 

Na kopci měl být nápis jen rok a půl, ale po vzestupu americké kinematografie a během zlatého věku Hollywoodu se stal světově uznávaným symbolem a byl na místě ponechán. Během následujících let byl všemožně poškozen a zničen.
V roce 1949 uzavřela Hollywoodská obchodní komora smlouvu s městem Los Angeles na opravu a přestavbu nápisu. Původní nápis byl při tom úmyslně zkrácen na Hollywood aby neodkazoval pouze na jeden projekt, ale celou lokalitu. Bohužel náklady na výměnu žárovek měla platit komora která se k tomu neměla a nápis přestal svítit.

Na začátku 70.let byl nápis už značně zchátralý a některá písmena spadla, takže se nápis dal číst jako HuLLYWO D.
Opravit se jej podařilo díky veřejné kampani zakladatele Playboye Huga Hefnera který spolu s dalšími kamarády zaplatili každý opravu jednoho písmene v cene 27 777 dolarů. Hefner zaplatil za Y, Alice Cooper za O atd.

Písmena byla vyrobená z oceli, držená ocelovými podpěry položenými na betonovém základu.
Nápis se stal nesčetněkrát terčem vtipálků a vandalů Napřiklad při návštěvě papeže to byl HolyWood, nebo při legalizaci marihuany v Kalifornii to byl Hollyweed.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory