Havilland DH.93 byl britský jednomotorový letoun vyvinutý v roce 1936

Havilland DH.93 byl britský jednomotorový letoun vyvinutý v roce 1936 společností de Havilland Aircraft Company jako náhrada za starší typ DH.82 Tiger Moth.

DH.93 byl navržen jako všestranný letoun pro školení, soukromé létání a sportovní účely. Jeho konstrukce byla založena na předchozích úspěšných modelech společnosti de Havilland, jako byl DH.82 Tiger Moth a DH.89 Dragon Rapide.

Letoun byl poháněn řadovým čtyřválcovým motorem de Havilland Gipsy Major o výkonu 130 koní a měl dvoumístnou kabinu pro instruktora a žáka. Byl také vybaven celokovovou konstrukcí s potahem z plátna a pevným podvozkem.

DH.93 měl schopnost létat s různými konfiguracemi křídel, včetně jednoduchého, dvojitého a třídy. Tato flexibilita umožňovala letounu být přizpůsoben různým účelům a podmínkám letu.

První prototyp DH.93 poprvé vzlétl v roce 1936 a následující rok byla spuštěna sériová výroba. Celkem bylo vyrobeno 50 letounů DH.93, z nichž většina byla dodána britskému letectvu pro výcvik pilotů během druhé světové války.

DH.93 se také stal populárním v civilním sektoru a byl používán pro soukromé létání a sportovní účely. Jeho dobré letové vlastnosti a vysoká manévrovatelnost z něj udělaly oblíbený letoun mezi sportovními piloty.

Bohužel, většina DH.93 byla během války zničena nebo vyřazena ze služby a jen několik exemplářů se dochovalo do dnešní doby. Přesto zůstává DH.93 zajímavým a důležitým modelem v historii leteckého průmyslu a vojenského letectví.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory