John Glanton vraždil pro peníze indiány

John Glanton byl možná největší padouch celého Divokého západu, a že tam těch padouchů bylo. Jenže Glanton byl opravdu strašlivý člověk. Zabíjel Apače pro peníze a stahoval skalpy z hlavy.

John Glanton nebyl žádný sympatický pistolník, jak si je romantizujeme ve westernech. Brutální zabiják bez špetky soucitu kolem sebe shromáždil nejhorší vyvrhele, na jaké narazil, a společně putovali krajinou, jen aby našli co nejvíce indiánů, které by mohli skalpovat. Za skalpy rudochů se tehdy platily peníze. Sice ne velké, ale když bylo skalpů hodně, dalo se z toho žít.

Glanton byl známý svou brutalitou už od svých 16 let. Matka na jeho výchovu po smrti otce nestačila, její syn se tak zabýval krádežemi a bitkami a byl považován už v mladém věku za psance. Poté, co opustil rodné Tennessee a vydal se do Texasu, se z něj ale stalo doslova monstrum.

V Texasu se nejprve přidal k armádě jako stopař. Amerika vedla o tuto zemi válku se Španělskem, kterému patřilo Mexiko. V armádě se naučil zdolávat velké vzdálenosti sám, pátrat v nehostinných horách nebo pouštích. Po válce, kterou přečkal bez úhony, tak měl perfektní průpravu k tomu, aby začal pracovat takříkajíc sám na sebe.

Chtěl se usadit, dokonce měl snoubenku, jenže tu mu unesli Apači a skalpovali ji. Glanton se oženil znovu, ale Apačům nikdy neodpustil. Je ale třeba říct, že jeho další cesta nebyla cesta pomsty. Skalpovat indiány začal až dlouho po této události a dělal to pro peníze. Byť samozřejmě nelze opomenout, že si svou práci opravdu užíval.

Apači tehdy napadali usedlosti osadníků a jejich karavany; byli s bělochy v permanentní guerillové válce. Texas byla velmi nebezpečná výspa, a tak za každou indiánskou kůži či skalp úřady vyplácely 100 dolarů. Glanton a jeho banda (a je nutné říct, že nebyli jediní) začali masakrovat indiány. Jakmile našli skupinu, která nebyla příliš velká, napadli ji a všechny zabili. Zejména se zaměřovali na ženy a děti, protože se platilo za každou kůži stejně a žena či dítě se nikdy nebránily. S válečníky to pochopitelně bylo těžší, ale Glanton si s nimi vždy poradil.

Postupně se jeho aktivity daly označit jako velkopodnikání se skalpy. Sledoval, kolik se kde za kůže platí, a podle toho přesouval své působiště. Střílel každého na potkání a později rozšířil své „podnikání“ i na Mexičany. Ti mají také hnědou kůži podobnou indiánům, navíc to byli uprchlíci z Mexika, takže podle Glantona se těžko mohli domoci nějaké ochrany. Jenže když se úřady dozvěděly, že Glanton zabíjí nejen indiány, ale i Mexičany, vydaly na něj zatykač doprovázený tučnou odměnou za jeho vlastní skalp. Z lovce se najednou stala kořist.

Podařilo se mu ale dostat na sever a uprchnout do relativního bezpečí. V San Diegu přepadla jeho banda banku a zabila u toho nejméně jednoho člověka. Pak se vrátili do svého tábora, kde si dali šlofíka. Cítil se v bezpečí, v divočině o jeho táboře nikdo nevěděl. V tom se ale spletl. Místní kmen indiánů z Yumy věděl, že jacísi běloši mají tábor nedaleko. Válečníci přijeli, a než se stihli bandité vůbec probudit, všichni měli své skalpy pryč. Všichni včetně Glantona. Nakonec tak zemřel stejnou smrtí, jakou on způsobil stovkám jiných.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory