Japonské tetování prošlo složitou historií, oblíbila si ho i mafie

V Japonsku mělo tetování svou hlubokou symboliku a význam už od nepaměti. První zmínky o tetování v Japonsku jsou staré 7000 let. Po většinu historie Japonska bylo tetování výsadou či spíše trestem kriminálníků. Pak se ale věci změnily.

Až do konce 17. století bylo tetování stigma, kdy zloděj nebo vrah byl jako součást trestu také potetován, což dávalo každému najevo, s kým má tu čest. Kdo měl tetování, ten žil na okraji společnosti, nepřijaly ho mezi sebe rodiny ani komunity. Od 17. století se věci změnily vlivem Číny. V románu Suikoden jsou obrazy bojovníků, kteří svádějí epické souboje a jejich těla jsou bohatě tetovaná. Díky tomu získalo v Japonsku tetování nový význam a popularitu, kdy se zrodilo japonské tetování irezumi, jež nemělo nic společného s kriminalitou. Převládaly výjevy dávných slavných bojovníků a samurajů, někdy také draci a další symboly. Převládající barvou tetování byla modrá.

Tetování se v 17. století stalo statusovým znakem. Bohatí obchodníci a zámožní lidé neradi nosili z tradičních i bezpečnostních důvodů na veřejnosti drahé šperky, místo toho se raději nechali zdobit tetováním.

Později, zejména ve druhé polovině 19. století, se tetování chytla obávaná zločinecká organizace jakuza. Japonská obdoba mafie začala praktikovat úpravy původních trestaneckých tetování. Ty začali tatéři dokrášlovat a přidávat k nim další symboly a dekorace tak, že na těle dotyčného člena jakuzy ztvárnili nejen jeho životní příběh, za co seděl nebo co spáchal, ale také další detaily z jeho života. Tetování bylo závazkem a symbolem věrnosti. Kdo se takto označil, navždy stvrzoval, že je členem organizace.

Dnes je situace s tetováním v Japonsku rozpolcená. Zejména starší populace ho vnímá stále především jako znak kriminálníků a například lázně nebo fitness centra zakazují vstup lidem s tetováním, na druhou stranu mladí Japonci už tetování vnímají jinak, asi stejně, jako jejich vrstevníci na Západě. Proto jeho obliba u mladých roste, byť není zdaleka taková jako v Evropě či Americe.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory