Historie počítačů, krátké shrnutí

Potřeba lidí počítat se rozvinula s prvními obchodními styky už v pravěku. Během staletí se vědci pokoušeli o různé vynálezy, jak si práci usnadnit.


Nultá generace
Vývoj počítače tak jak je známe dnes začíná již v roce 1938. Tehdy se německým inženýrům podařilosestrojit počítač Z1. Během druhé světové války se vývoji v této oblasti zvláště dařilo. O 5 let později sestrojili Britové model Colossus, který posloužil k prolomení slavné Enigmy. Do nulté generace spadá i SAPO, první počítač vyrobený v Československu v roce 1957.


První generace
Charakteristické pro tyto počítače bylo třeba to, že již neobsahovaly tolik skříní a nezabíraly tolik prostoru, jako počítače nulté generace. Přesto vážil model ENIAC 40 tun. Fungoval za pomocí skleněných vakuovaným elektronek, jejichž princip spočíval ve vedení proudu ve vakuu.


Druhá generace
Na přelomu 50. a 60. let se začínají vyrábět stroje s tranzistorem, díky kterému nejsou počítače tak poruchové, jako to bylo u generace první. Počítače byly také rychlejší, výkonnější a již nezabíraly prostory celých místností. Začínají se objevovat první operační systémy a programovací jazyky.


Třetí generace
Tyto počítače byly unikátní v tom smyslu, že zvládly provádět více úloh zároveň. Dosud tomu tak totiž nebylo. Navíc se modely opět podstatně zmenšily. Díky multitaskingu se rychle těšily vysoké oblibě u firem po celém světě.


Čtvrtá generace osobních počítačů
Tato éra začala v roce 1981 kdy byl představen model IBM PC s operačním systémem DOS firmy Microsoft. MS DOS umožňoval použití počítače pro všelijaké účely, dokonce se objevily i první PC hry. Čtvrtá generace jako taková přetrvává dodnes. Stále používáme osobní počítače s mikroprocesory. Z DOSu se vyvinul Windows, na trhu se objevily i další operační systému, třeba od firem Linux a Apple.


V budoucnosti očekáváme počítače páté generace s umělou inteligencí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory