Doktor sbíral tetování. Zdrojem mu byla kůže mrtvých lidí

Mezi nejbizarnější kolekce na světě patří jednoznačně sbírka japonského lékaře Fukushiho Masaichiho. Ten za svého života shromáždil dva tisíce potetovaných kůží.

Lékař a patolog Fukushi Masaichi (1878-1956) vystudoval medicínu na Tokijské císařské univerzitě. Po návazném studiu v Německu nastoupil na Lékařskou fakultu univerzity v Kanazawě. Stal se rovněž předsedou Japonské patologické společnosti. Ve svém lékařském výzkumu se zabýval především syfilidou a jejím vlivem na vznik aortitidy a onemocnění štítné žlázy. Všiml si díky tomu pozoruhodné věci. Inkoust, aplikovaný do kůže prostřednictvím tetování, ničil syfilidou vyvolanou kožní lézi. Sám Masaichi žádnou kérku nevlastnil, ale právě tato zkušenost u něj spustila zájem o tetování. Nezůstalo přitom u pouhého obdivného pozorování – doktor se rovnou pustil do sbírání kůží s kérkami, které získával během provádění pitev.

Každou z potetovaných částí pečlivě oddělil od těla a podrobil konzervačnímu procesu. Za více než dvacet let se mu podařilo shromáždit kolem dvou tisícovek kůží a cca tří tisíce nafocených kérek. Snímky se konce 2. světové války bohužel nedočkaly a během posledního roku konfliktu pravděpodobně skončily pod ruinami bombardované tokijské univerzity. Kůže se ale díky včasnému přesunu do protileteckého krytu podařilo zachovat. Sbíráním tetování se v pozdějších letech zabýval také jeho syn Fukushi Katsunari. Japonci je označovali jako Irezumi Hakase – do češtiny přeloženo zhruba jako „doktor tetování“.

Více než stovka dochovaných lidských kůží včetně celých potetovaných pokrývek těla je dnes uložena v Muzeu lékařské patologie Tokijské univerzity. Širá veřejnost však na jejich prohlídku musí zapomenout; do části Masaichiovy pozůstalosti můžou na vyžádání nahlédnout pouze lékaři a výzkumníci.

Jak taková sbírka, která dnešnímu pozorovateli musí připadat bizarní a neetická, asi vypadala, se dozvíte v následující galerii. Pro útlocitné povahy to asi nebude nejlepší pohled.

Sdílej:

You may also like...

Translate »