Stalin v momentě, kdy se dozvěděl o pádu Kyjeva

Snímek, který nebyl nikdy schválen ke zveřejnění, zachycuje v ošemetné situaci sovětského vůdce Stalina krátce poté, co se dozvěděl, že město Kyjev zřejmě každou chvíli padne do rukou německé armády. Ještě pár týdnů předtím přitom Stalin tvrdil, že vše probíhá dobře a Němce se určitě podaří odrazit.

Unikátní moment zvěčnil redaktor novin Komsomolská pravda. Pak sice dostal příkaz, aby všechny fotky pořízené toho dne v Kremlu zničil, ale on neuposlechl. Zachytil tak vůdce Sovětského svazu v situaci, kdy si zřejmě poprvé naplno uvědomil, že soupeře, který napadl jeho zemi, možná nebude schopen porazit.

Němcům se totiž dobře bráněný Kyjev podařilo překvapivým manévrem obklíčit a uvnitř kotle uvěznit početné sovětské síly. V sovětském velení navíc probíhal spor mezi generálem Žukovem a samotným Stalinem. Žukov si uvědomoval, kam celá situace míří a že hrozí katastrofa. Navrhoval proto stažení vojsk z Kyjeva. Stalin naopak jakýkoliv ústup odmítal a rozhodl silou své pozice o tom, že bránící vojska zůstanou tam, kde jsou. Tím jejich osud zpečetil, Němci je obklíčili a zdecimovali. Stalin ještě reagoval výměnou generála Buďonného za generála Kirponose, ale ten se nakonec se zbytky svých vojsk vzdal 26. září 1941. Pro Stalina to byla naprostá katastrofa. Rudá armáda přišla o 700 tisíc vojáků, cesta pro wehrmacht směrem na Donbas se tak otevřela a Rusko se doslova chvělo v základech.

Fotka byla pořízena někdy kolem 19. září, kdy Kirponosova vojska opustila Kyjev a přesunula se na východ, kde byla ale znovu obklíčena a zničena. Stalin zřejmě zažíval hlubokou beznaděj, která se měla ale ještě prohloubit pozdějším postupem německých vojsk směrem k Moskvě. Navenek ale vždy dával najevo odhodlání a víru v úspěch. Zachytit generalissima v depresi se fotografům podařilo jen naprosto výjimečně.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory