Jediná žena, která bombardovala Třetí říši

Lettice Curtis byla jednou z nejlepších pilotek během Druhé světové války. Svými leteckými výkony se zasloužila o to, že muži začali brát ženy v létajících strojích konečně vážně.

Svoji leteckou kariéru započala v jednoplošníku Puss Moth, vybaveném průzkumným fotoaparátem, a pořídila tak letecké snímky z mnoha částí Anglie. Za války pracovala v řadách Pomocné letecké dopravní služby (ATA).

Zaměstnávání žen jako válečných pilotek se zpočátku setkávalo s velkým odporem. Ženy byly považovány za nezkušené diletantky, které mají strach z výšek. V jednom dobovém článku se dokonce psalo, že zkratka ATA znamená Always Terrified Airwomen (v překladu: Vždy vystrašené letkyně). Nicméně Lettice Curtis byla jednou ze 185 pilotek, které dokázaly, že ve spitfirech létat umí a umí tak nahradit muže, kteří byli přednostně nasazováni do bojových akcí. Prestiž pilotek za války vzrostla natolik, že braly dokonce stejnou gáži jako jejich mužští kolegové.

Během své kariéry Lettis Curtis letěla celkem v 1 500 letadlech včetně těžkých bombardérů. V roce 1942 dostala pozvání od první dámy Spojených států amerických Eleonory Rooseveltové na trénink v řízení čtyřmotorových bombardérů, a stala se tak první ženou, která tento typ letounu kdy pilotovala.

Létání definitivně pověsila na hřebík až jako osmdesátiletá. Zemřela v nedožitých 100 letech.  

Čtyřmotorový bombardér Avro Lancaster, který byl za 2. světové války páteří britských vzdušných sil

Sdílej:

You may also like...

Translate »