Jantarová komnata může být ve vraku nacistického parníku

Potápěči polského střediska pro výzkum moře Baltictech našli na dně Baltského moře nedaleko města Ustka vrak parníku Karlsruhe. Vrak skrýval spoustu nákladu a odborníci věří, že by se v něm mohla skrývat i slavná Jantarová komnata.

Parník byl potopen v roce 1945 sovětskými bombardéry, když se snažil v rámci operace Hannibal evakuovat německou armádu a civilisty před postupující Rudou armádou. Karlsruhe vyplul z  Königsbergu, dnešního Kaliningradu, jeho cílem byl některý ze západněji položených německých přístavů. Tam už ale parník nedoplul a klesl na dno. Z 1083 pasažérů se zachránilo jen 113. Na dno klesl také náklad a to je to, co dnes velmi zajímá odborníky.

Vrak je totiž v perfektním stavu a je téměř nedotčen. Uvnitř se skrývá mnoho beden s nákladem, zatím se podařilo najít jen nějaký porcelán, ale v lodi by toho mělo být daleko více. Na palubě parníku by se totiž mohla nacházet Jantarová komnata, kterou Němci uloupili z Kateřinského paláce a téměř až do konce války ji skladovali právě v Kaliningradu. Tam ale stopa po tomto unikátním díle mizí. Pokoušejí se ji najít desítky hledačů, pátralo se po ní na mnoha místech, ale většinou se uvádí, že byla zničena při obsazování Kaliningradu. Ovšem pokud ji Němci chtěli z Kaliningradu dostat, což by pochopitelně dávalo smysl, pak parník Karlsruhe představoval ideální a v podstatě také poslední možnost.

Už z toho důvodu by bylo dobré vrak pořádně prozkoumat a otevřít všechny bedny s nákladem. Jestli  se v nich skutečně nachází Jantarová komnata, se tak zatím můžeme jen dohadovat.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory