Havlíčkobrodský Mustang 1965

1965 Ford Mustang „Pony Car“

Dnes Vám představujeme jediného Mustanga z roku 1965 v Havlíčkově Brodě. Toto auto bylo koupeno v Kalifornii sice jako pojízdné ale v hrozném stavu. Renovace proběhla v české republice vlastními silami v garáži. Tento Mustang má ve výbavě základní motor, řadový šestiválec o objemu 3.3L který není dnes v ČR moc známý. Motor sice není moc výkonný, ale, co se týče dlouhodobé výdrže, je vynikající.

První generace Ford Mustang byla vyrobena Fordem roku 1964. Eugene Bordinat (viceprezident designu) pověřil tři designová studia společnosti Ford (Ford, Lincoln-Mercury a Advanced Design), aby vytvořili návrhy pro nové vozidlo. Projektové týmy dostaly několik cílů pro konstrukci Mustangu: Aby bylo čtyřmístné, mělo individuální přední sedačky, řazení na zemi a aby nevážilo více než 1.134kg, nesmí být delší než 4572 mm, mělo by se prodávat za méně než 2.500 dolarů a aby mělo více motorových, komfortních a luxusních možností. Projektové studio Lincoln-Mercury nakonec vygenerovalo vítězný design.

V rozhovoru v roce 2004 Oros (vedoucí projektu) připomíná plánování za designem tohoto úchvatného vozidla: Řekl jsem týmu, že chci, aby se auto líbilo jak ženám, tak mužům. Chtěl jsem, aby předek připomínal Ferrari a že by mělo být co nejvíce sportovní a vypadat jako evropský design.

Od jeho zavedení čtyři měsíce před začátkem výrobního roku 1965 jsou nejstarší Mustangy obecně označovány jako model 1964½. Nicméně, všechny „1964½“ vozy v době výroby dostaly VIN číslo roku 1965 a také byly prodány Fordem jako modely 1965. Ford měl několik prototypů pro prvního Mustanga. Mezi známější prototypy patří Mustang combi nebo Mustang AWD.

1965 prototyp Mustang AWD. V roce 1965 zakoupil Harry Ferguson Research tři Mustangy a přeměnil je na 4×4 v pokusu prodat je potenciálním klientům. Podobný systém byl použit i ve vozidle Ferguson P99 Formule One, který byl široce považován za první osobní vůz AWD. AWD Mustangy byli také vybaveny brzdícím systémem ABS, dlouho předtím, než byla tato funkce samozřejmostí.

Mustang 1965 Před a Po: Renovace

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory