Zombie – Tajemná Bytost z kultury a folkloru

Zombie, podivná a zároveň strašidelná bytost, se stala ikonou hororové kultury a folkloru po celém světě. Než se však zaměříme na její vznik a původ názvu, pojďme se nejprve podívat na to, co přesně zombie je.

Co je zombie?
Zombie je fiktivní stvoření, které se objevuje v různých podobách v náboženských příbězích, pověstech, folkloru a moderních hororových filmech. V tradičních příbězích a folkloru se jedná o mrtvého člověka, který byl oživen nebo ovládnut jakýmsi magickým nebo nadpřirozeným způsobem. Tradiční zombie často nemá kontrolu nad svým jednáním a je používána k plnění cizí vůle, často v podobě otroka nebo vojáka.

V moderním kontextu jsou zombie často zobrazovány jako krvelačné a hladové bytosti, které se živí lidským masem. Tyto útočící a agresivní zombie se objevily v populárních filmech a televizních seriálech, což vytvořilo rozsáhlou subkulturu zombie fanoušků.

Vznik názvu „zombie“

Původ slova „zombie“ je zajímavý a má kořeny v africké a karibské kultuře. Název „zombie“ pravděpodobně pochází z haitského kreolského slova „zonbi“, které se vyslovuje podobně. Termín „zonbi“ byl používán ve voodoo náboženství na označení osoby, která byla oživena ze smrti a stala se poddaným nějakého voodoo kouzla nebo šamana. Tito lidé byli často považováni za bezduché a zbavení vlastní vůle.

Kromě toho existují i jiné teorie o původu slova „zombie“. Někteří lingvisté se domnívají, že termín může pocházet z kongolského slova „nzambi“, což znamená duch nebo bůh. Během doby se toto slovo mohlo transformovat a spojit s haitským „zonbi“, aby vytvořilo slovo, jak ho známe dnes.

Zombie se začaly stávat populárními postavami v literatuře a filmu v 20. století, zejména díky románu „Zombie“ od amerického spisovatele W. B. Seabrooka, který vyšel v roce 1929. Tento román zpopularizoval koncept zombie v západní kultuře a ovlivnil mnoho pozdějších děl.

Zombie v současné době:

Díky úspěchu hororových filmů, jako je například „Zombie: Zrození mrtvých“, si zombie upevnily své místo v populární kultuře. Existuje celá řada knih, filmů, televizních seriálů a videoher, které mají téma zombie apokalypsy a zachycují různé příběhy o přežití v postapokalyptickém světě ovládnutém těmito nemrtvými bytostmi.

Zombie jsou také symbolem metaforických témat, jako je dehumanizace, strach z epidemie nebo masového paniky. Tento nekonečně se vyvíjející žánr stále zaujímá důležité místo v hororové kultuře a neustále inspiruje tvůrce, aby vytvářeli nové a originální příběhy o těchto tajemných bytostech.

Zombie jsou také často spojovány s různými náboženskými a kulturními praktikami, zejména s voodoo náboženstvím. Voodoo, které má své kořeny v západní Africe, bylo do Karibiku a Ameriky přivezeno otroky během období otroctví. Ve voodoo tradici se skutečně uctívají duchové, a magie hraje důležitou roli v rituálech.

Voodoo šamani věří, že mohou ovládat nebo oživovat mrtvé prostřednictvím svých magických rituálů. Voodoo šamanové, zvaní „houngan“ nebo „mambo,“ jsou známí tím, že používají tajemné prášky a bylinky, aby dosáhli stavu, ve kterém mají kontrolu nad duší mrtvého. Toto může hrát důležitou roli ve vytváření příběhů o zombie v tradičním folkloru.

Zombie jako symbol mají také významnou míru ve světě popkultury a umění. Jsou často používány jako metafora pro různé problémy a společenská témata. Například někteří kritici vidí zombie jako reprezentaci konzumní společnosti, ve které lidé bezmyšlenkovitě plní své touhy a nevědomky ztrácejí svoji individualitu.

Hororové filmy a televizní seriály se zaměřující na zombie apokalypsu často zobrazují úpadek společnosti a lidi, kteří se musí spojit, aby přežili a bojovali s překážkami. Tyto příběhy vytvářejí napětí a strach ze smrti a neznámého.

S rozvojem počítačových her vzniklo také mnoho videoher na téma zombie. Většina z těchto her staví hráče do role přeživšího v postapokalyptickém světě ovládnutém nemrtvými. Hráči se musí utkat s neustále se množícím hordami zombie a hledat způsoby, jak přežít a najít přeživší.

Zombie kultura je stále živá a vyvíjí se, neustále vytvářející nové způsoby, jak zaujmout a fascinovat své publikum. Ať už jsou považovány za hrůzu nahánějící bytosti, nebo jako symbol společenských témat, zombie zůstávají klíčovým prvkem v moderní populární kultuře a budou pravděpodobně pokračovat v poskytování zábavy a strachu lidem po celém světě.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory