Záběry výbuchu megabomby Car

V roce 1961 odpálil Sovětský svaz nejničivější bombu v lidských dějinách. K explozi atomové bomby pojmenované Car došlo na opuštěném ostrově Nová země za polárním kruhem. Sovětské archivy nyní zveřejnily doposud tajné záběry této exploze.

Bomba byla shozena z letounu Tupolev Tu 95, který nabral výšku 10,5 kilometru. Vybuchla ve výšce čtyři kilometry nad zemí. Její padákový systém zbrzdil pád, a tím umožnil posádce letadla dostat se do bezpečné vzdálenosti v okamžiku výbuchu. I tak ale byla její síla tak velká, že se letadlo po výbuchu propadlo o 900 metrů, než nad ním piloti získali kontrolu.

Ihned po výbuchu se vytvořila gigantická ohnivá koule o průměru přibližně osm kilometrů. Její spodní část nezasáhla zemi kvůli odražené tlakové vlně, vrchní část téměř dosáhla výšky, ze které byla shozena. Světlo z výbuchu bylo pozorovatelné téměř 1 000 km od místa výbuchu. Následný atomový hřib byl 64 kilometrů vysoký, takže zasahoval až do mezosféry. Průměr klobouku hřibu byl 95 km a průměr jeho nohy 40 km.

Všechny budovy ve vesnici Severnyj 55 km daleko od epicentra byly zničeny. V místech stovky kilometrů daleko byly zničeny dřevěné domy, kamenné domy ztratily střechy, okna a dveře. Rádiová komunikace byla přerušena téměř na hodinu. Uvolněné teplo by mohlo způsobit popáleniny 3. stupně 100 km daleko. Tlaková vlna byla pozorována 700 km daleko v přístavu Dikson. Okenní tabulky byly poškozeny ve vzdálenosti 900 km. Seizmická vlna vytvořená výbuchem byla měřitelná i po třetím oběhnutí Země.

Po 60 letech se na veřejnost dostaly záběry tohoto největšího výbuchu v dějinách. Žádná jiná bomba, jaderná, vodíková nebo konvenční, se Carovi svou ničivou silou ani nepřiblížila. Ruská statní korporace pro atomovou energii Rosatom zveřejnila dříve utajované záběry mapující anabázi bomby od její výroby až k detonaci. 

Nikita Chruščov osobně posvětil konstrukci této bomby v červenci roku 1961. Po konstruktérech požadoval nejstrašnější zbraň světa o síle 100 megatun. Car měl nakonec „jen“ 50 megatun, ale i to z něj dělalo největší bombu na světě. Pro srovnání – nejsilnější americká jaderná bomba měla sílu 15 megatun. I váha bomby byla enormní, vážila 27 tun.

V reakci na tento sovětský experiment byla o dva roky později velmocemi podepsána smlouva zakazující testy jaderných bomb shazovaných z letadel. Testy jaderných zbraní byly od té doby prováděny pod zemí, což se také neobešlo bez komplikací. Mohutné podzemní exploze měnily geografii poničených území. Při jednom severokorejském testu se propadlo celé pohoří Mantap. Severokorejská bomba přitom byla oproti Carovi naprosto směšná, měla sílu pouhých 307 kilotun. Jak by svět vypadal, pokud by lidstvo provádělo testy bomb velikosti Cara, je těžké si jen představit. A pokud by došlo k jeho použití ve válce, byla by to zkáza pro celé lidstvo.

https://youtu.be/_08XtH6d2nE

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory