Volkswagen typ 166 Schwimmwagen, známý pod přezdívkou Vodník

V období druhé světové války došlo k mimořádnému rozvoji vojenské techniky a jedním z nejzajímavějších přírůstků byl německý Volkswagen Typ 166 Schwimmwagen. Tento amfibiální vozidlo bylo vyráběno mezi lety 1942 až 1944 a stalo se největším hitem mezi amfibiálními vozy té doby. Byl navržen jako univerzální vozidlo pro německou armádu, které mohlo sloužit jak na pevnině, tak na vodě.

Design a Vývoj
Schwimmwagen byl vyvinut společností Porsche, konkrétně pod vedením Ferdinanda Porsche. Jeho základem byla platforma Volkswagenu KdF-Wagen (známého jako Brouk). Oproti konvenčním vozům měl několik klíčových modifikací, které umožňovaly jeho použití ve vodě. Nejvýznamnější změnou byl vodotěsný trup s plochým dnem, který vozidlu umožňoval plavbu.

Technické Specifikace
Schwimmwagen byl vybaven vzduchem chlazeným čtyřválcovým motorem o objemu 1 131 cm³, který byl schopen generovat až 25 koní. Měl čtyřstupňovou převodovku s redukcí, což umožňovalo velmi dobré terénní schopnosti. Nezvyklým rysem byla absence tradičního lodního šroubu; místo toho se pro pohon ve vodě používal speciální otočný vrtul, umístěný na zadní části vozidla.

Vojenské Využití
Během války byl Schwimmwagen využíván především německými průzkumnými a spojovacími jednotkami. Jeho schopnost překonávat vodní překážky a výborná manévrovatelnost v terénu byly vysoce ceněny. Vozidlo bylo vybaveno i základní vojenskou výbavou, včetně držáků na zbraně a munici.

Nejsilnější Krutopřísný Energy Drink Na Trhu

Připrav se na explozi přírodní energie! Nový bylinný DRINK je tady!

  • ✅ 100% přírodní
  • ✅ Bez cukru
  • ✅ Super složení: Guarana, Ženšen a další bylinky

Vhodný pro každou příležitost: probuzení, maraton seriálů, náročný den v práci.

Kup teď

Po válce
Po skončení války byla většina Schwimmwagenů buď zničena nebo přeměněna na civilní vozidla. Dnes jsou tyto vozy vysoce ceněné sběrateli a představují významnou kapitolu v historii vojenského inženýrství. Volkswagen Typ 166 Schwimmwagen je fascinujícím příkladem inovace a adaptability ve válečných podmínkách. Jeho unikátní design a technické řešení jej činí jedním z nejzajímavějších vojenských vozidel druhé světové války a stále přitahuje pozornost historiků, techniků a sběratelů po celém světě.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory