Volkswagen typ 166 Schwimmwagen, známý pod přezdívkou Vodník

Na snímku se bahnem ukrajinské cesty prodírá Volkswagen typ 166 Schwimmwagen, známý pod přezdívkou Vodník. Tento typ vycházel z klasického terénního vozu KDF 82 Kübelwagen, jehož konstrukci Ferdinand Porsche využil pro vytvoření obojživelné verze.

Vznikl tak typ KDF 128, který se sice příliš neosvědčil, poskytl však konstruktérům cenné zkušenosti, na základě kterých postavili KDF 166. Vana vozu dostala tvar člunu a stroj měl na rozdíl od Kübelwagenu pohon všech čtyř kol – přední náhon byl totiž nezbytný pro vyjíždění z vody. Vznikl tak automobil s vynikajícími jízdními vlastnostmi v terénu. Pohon ve vodě zajišťoval lodní šroub a směr plavby určovalo natáčení předních kol. Na obrázku je zachycen jeden z předsériových kusů, dodaných na frontu v polovině roku 1942.

Za volantem sedí SS-Sturmbannführer (major) Gustav Knittel, velitel tankového průzkumného oddílu SS 1, který patřil do stavu 1. tankové divize SS „Leibstandarte SS Adolf Hitler“, o čemž svědčí také částečně viditelný divizní znak před místem řidiče.

Knittel nechvalně proslul během ofenzivy v Ardenách, když nařídil popravu osmi amerických válečných zajatců. K činu se během poválečných výslechů sám přiznal, ačkoliv později svoje doznání zpochybnil. V rámci procesu s viníky malmédského masakru dostal doživotí, které mu bylo nakonec zmírněno na 12 let. Z Landsberské věznice však vyšel po amnestii už v prosinci 1953.

Tato fotografie byla pořízena v polovině listopadu 1943, kdy teploty kolísaly okolo bodu mrazu, takže střídající se deště, mrazy a oblevy proměnily cesty v moře bahna. Leibstandarte se tehdy jako součást XXXXVIII. tankového sboru seskupovala v okolí ukrajinského města Fastiv, zhruba 60 kilometrů jihozápadně od Kyjeva.

Sbor dorazil na bojiště coby posila těžce zkoušené 4. tankové armády po její porážce v bitvě o Kyjev. Velitel skupiny armád Jih polní maršál Erich von Manstein se pak pokoušel za pomocí posil získat město protiofenzivou zpět do německých rukou. Leibstandarte v té době disponovala celkem 95 tanky PzKpfw V Panther, rozdělené do čtyř rot. Dva z nich jsou vidět v pozadí.

Sdílej:

You may also like...

Translate »