Teotihuacan – Nejvýznamnější památka Mexika

Teotihuacán je starověké mezoamerické město ležící v Mexické pánvi, asi 30 mil (50 km) severovýchodně od dnešního Mexico City. Název „Teotihuacán“ znamená v jazyce nahuatl, kterým mluvili Aztékové a další domorodé národy v oblasti, „místo, kde byli stvořeni bohové“.

Teotihuacán byl jedním z největších a nejvlivnějších měst v předkolumbovské Americe a svého největšího rozkvětu dosáhl mezi lety 150 př. n. l. a 650 n. l.. Město mělo složité urbanistické uspořádání s monumentální architekturou, rozsáhlými obytnými oblastmi a působivými veřejnými prostranstvími.

Jedním z nejpozoruhodnějších rysů Teotihuacánu jsou jeho impozantní pyramidy. Pyramida Slunce je největší stavbou ve městě a jednou z největších pyramid na světě, měří přes 60 metrů. Pyramida Měsíce je další impozantní stavbou, která se nachází na severním konci třídy Mrtvých, hlavní dopravní tepny města. Po městě je rozeseto také několik menších pyramid a chrámů.

Urbanistické uspořádání města je založeno na mřížovém vzoru, přičemž středem města prochází třída Mrtvých. Třídu lemuje několik významných staveb, včetně Chrámu opeřeného hada, komplexu budov, který sloužil jako občanské a náboženské centrum města.

Archeologické nálezy naznačují, že Teotihuacán byl multietnickým městem s obyvateli z různých oblastí Mezoameriky. Město bylo významným obchodním centrem, v archeologických vykopávkách bylo nalezeno zboží až z Guatemaly a pobřeží Mexického zálivu.

Úpadek Teotihuacánu je mezi vědci stále předmětem diskusí. Koncem 7. století n. l. bylo město z velké části opuštěno a na mnoha městských budovách jsou důkazy o rozsáhlém ničení a vypalování. Někteří vědci se domnívají, že město mohli zničit nájezdníci, zatímco jiní předpokládají, že v zániku města mohly hrát roli vnitřní konflikty nebo faktory životního prostředí.

Dnes je Teotihuacán jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Mexika, která každoročně přiláká miliony návštěvníků. Působivé pyramidy, složité nástěnné malby a rozsáhlá veřejná prostranství města stále vzbuzují úctu a úžas a umožňují nahlédnout do bohatého kulturního dědictví starověkých národů Mezoameriky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory