Strom, který krvácí

Člověk s lehkým srdcem kácí lesy, neboť stromy nekřičí, nepláčou ani nekrvácí. Tedy až na jeden strom jménem Pterocarpus angolensis, který roste v jižní Africe. Když do něj tnete nebo mu uřežete větev, začne stékat po jeho kůře temně červená míza podobná krvi. Ne náhodou se mu proto přezdívá krvavé dřevo.

Pterocarpus angolensis, jenž je divokým druhem týku, na první pohled vypadá jako každý jiný listnatý strom, dokonce jej lze označit za krasavce. Má krásně širokou korunu ve tvaru deštníku, na jaře kvete sladce vonícími žlutými květy a na podzim tvoří fešácké okrouhlé lusky s ochmýřeným středem. Liší se však barvou své mízy. Ta je dána vysokým obsahem taninu. Zatímco běžné dřeviny obsahují 12 až 20 procent této sloučeniny, krvavý strom jich má 77 %! Domorodci používají rudou mízu jako barvivo a smícháním s tuky z ní vyrábějí zkrášlující kosmetické přípravky.

Odnepaměti této míze přisuzovaly domorodé africké kmeny léčebné a magické vlastnosti, s jejichž pomocí místní šamani léčí nejrůznější neduhy, nejčastěji nemoci krve, ale i pásový opar, problémy s očima, malárii, zažívací potíže.

Strom je však hlavně vyhledávaný pro svoje krásně zbarvené dřevo, které je navíc ohebné a nesmírně odolné vůči škůdcům a nejrůznějším povětrnostním vlivům. Využívá se proto k výrobě nábytku, ale i lodí, kánoí a dřevěných podlah. Z těchto důvodů se divoké týky v posledních letech hojně kácely, což vedlo k jejich rapidnímu úbytku. Výsledkem bylo, že musely být v některých oblastech vyhlášeny chráněným stromem.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory