Proč je v katakombách pod Paříží šest miliónů kostlivců?

Paříž jistě patří mezi nejromantičtější města, která můžete navštívit, ale pod jeho elegantními ulicemi leží temný labyrint plný kostí šesti miliónů Pařížanů. 

Stejně jako mnoho jiných vzkvétajících měst i Paříž trpěla problémy spojenými s časným průmyslovým věkem, konkrétně šlo o početná úmrtí v důsledku vážných onemocnění. Navíc příslib lepšího života vehnal do pařížských ulic více obyvatel, kteří se sem stěhovali z venkovů. Ke konci 
18. století celá situace vyústila tím, že došlo k přeplněnosti hřbitovů.

Les Innocents, byl jedním z největších pařížských hřbitovů v roce 1700. V důsledku přelidnění nebyl schopen hřbitov vyhovět poptávkám, což měl dokazovat nesnesitelný zápach tlejících těl, který se z Les Innocents linul. V roce 1780 hřbitov doslova praskal ve švech. Dokonce jedna ze sklepních zdí nemovitosti, která hraničila s Les Innocents se rozpadla pod tlakem nadměrného počtu pohřbů a jarních dešťů, což způsobilo, že se do suterénu sousední budovy vyplavila rozložená těla. 

Během několika dalších měsíců tak správa města nařídila uzavřít Les Innocents spolu s dalšími městskými hřbitovy. Ve městě tak už nebylo možné nikoho dalšího pohřbít. Jenže v důsledku tolika mrtvol se šířily různé nemoci a infekce, ohrožení veřejného zdraví tak neustále stoupalo. Město se proto rozhodlo odstranit veškerý obsah současných hřbitovů. 

Zbavit se tolika pozůstatků však vyžaduje dobrý plán. Paříž byla kdysi domovem mnoha starých dolů a lomů, což představovalo ideální řešení pro podzemní kostnici k uložení mrtvých ve městě. Mezi lety 1787 a 1814 tak byly kosti přeneseny hluboko do dolů. Vchod k těmto prostorům byl postaven těsně za starou městskou bránou, vhodně pojmenovanou Barrière d’Enfer, což volně přeloženo znamená „brány pekla“. Nejprve byly kostry hromaděny v lomech náhodným způsobem, později ale vše dostalo svůj řád a dnes můžete spatřit kostry uložené do úhledných formací. 

V kostnici můžete mezi šesti milióny kosterních pozůstatků najít desítky postav, které se významně podepsaly ve francouzské historii, včetně množství lidí popravených během francouzské revoluce, jako jsou Georges Danton a Macimilien de Robespierre. V dolech jsou také uloženy pozůstatky známého umělce Charlese Perrault, který se proslavil pohádkami jako Červená Karkulka, Popelka a Šípková Růženka. 

Dnes jsou pařížské katakomby ležící 20 metrů pod rušnými ulicemi, zpřístupněny veřejnosti v rozsahu asi 1,5 km. Další stezky vedoucí dál do útrob kostnice jsou zakázány, avšak i tento zákaz byl porušen v roce 2017, kdy tři teenageři zachráněni z hlubin katakomb poté, co byli tři dny ztraceni v bludišti. 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory