Obří stromy a úžasná krajina!

Národní park Sequoia a Kings Kanyon se nachází v jižní části Sierra Nevady v Kalifornii. Toto území bylo nejprve domovem „Monachee“ (Western Mono) indiánů, kteří často cestovali přes tyto vysoké horské průsmyky obchodovat s kmeny na východě. Celková plocha parku je 1.635,19 km2 a obsahuje nejvyšší bod v mezikontinentálních Spojených státech, Mount Whitney, ve výšce 4 421m nad hladinou moře. Park je proslulý svými obřími stromy, včetně stromu generála Shermana, největšího stromu na světě. Strom generála Shermana roste v Giant Forest (obrovském lese), který obsahuje pět z deseti největších stromů na světě. Sequoiadendron giganteum (giant sequoia, giant redwood, Sierra redwood, nebo Sierran redwood) jsou největší stromy na světě a největší a nejstarší živou věcí dle objemu. Obrovské sekvoje rostou na průměrnou výšku 50 až 85m s průměrem 6 až 8m. U některých stromů byla naměřena výška až 94,8 m. Nejstarší známá sequoia dle počtu kruhů je stará 3500 let. Jejich kůra je ohnivzdorná, vláknitá, a může mít tloušťku až 90cm. Obrovská sequoia se regeneruje osivem, ale potýká se s potíží reprodukce v původním prostředí (a velmi zřídka se množí v kultivaci), protože jejich šišky se běžně otevřou ihned po požáru. Sezonové šišky jsou dlouhé 4-7 cm a zralé v průběhu 18-20 měsíců, přestože většinou zůstávají zelené a zavřené po dobu až 20 let. Každá šiška uschovává průměrně 230 semen.

Generál Sherman:

Generál Sherman je největší v současnosti žijící strom. Není to nejvyšší nebo nejširší strom, ale získal svůj název z celkového objemu dřeva. Je 83,8m vysoký, jeho obvod v blízkosti země je 31,3m, šířka koruny je 33m a první větev začíná ve výšce 40m. Výzkum z roku 2002 ukázal, že je pravděpodobně „pouze“ asi 2000 let starý. Během zimní bouře v roce 2006 se ze stromu ulomila velká větev. Když spadla, rozbila část uzavřeného plotu. Ztráta větve je považována za přirozený obranný mechanismus proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Ztráta větve také nezmění status stromu jako největší strom, protože tato čest byla udělena na základě měření objemu kmene, s výjimkou větví.

Park:

Tyto parky nabízejí širokou škálu aktivit v různých krajinách v každé sezóně. Ať už upřednostňujete krátkou procházku nebo týden v divočině, klidném západu slunce nebo sjíždění řeky, dobrodružství na vás čeká. Park nabízí aktivity, jako turistika, průzkum jeskyní, lyžování, horolezectví, pickniking, jízda na koni, rybaření, sjíždění řek, atd.

Park je domovem více než 240 známých jeskyní. Nejdete tu nejdelší jeskyni v Kalifornii (jeskyně Lilburn) s délkou přes 32km. Ovšem jedinou komerční jeskyní otevřenou pro návštěvníky parku zůstává Crystal Cave, která je více než 5,5km dlouhá a pozoruhodně dobře zachovalá v zhledem k objemu každoroční návštěvnosti. Jeskyně si konstantně udržuje svých 9 °C a je přístupná pouze v doprovodu průvodcem.

Sněhové bouře se můžou v parku objevit kdykoliv a v takovém případě budete na auto potřebovat řetězy.

Mono Rock:

Jakmile vstoupíte do Sequoia National Park, ojeví se vám nad hlavou Mono Rock. Pohled na tento obrovský žulový balvan si můžete vychutnávat shora nebo i ze spodu. Přístup na vrchol Mono Rock umožňuje betonové a kamenné schodiště s 350 schody, které se nachází kousek od parkoviště. Zábradlí podél cesty zajišťuje relativně bezpečné stoupání, ačkoli byste měli pozorně sledovat malé děti kvůli prudkým poklesům po celé trase. Výlet může být namáhavý vzhledem k řidšímu vzduch v těchto výškách. V zimě při větším množství sněhu se Mono Rock / Crescent Meadow Road zavírá.

Táboření:

K dispozici je čtrnáct kempů, ze kterých můžete vybírat, včetně tří, které jsou celoročně otevřené. Většina kempů je bez rezervace a kdo dřív přijede, zabírá místo. Jednotlivá místa jsou určena až pro šest osob. Každé místo je vybaveno piknikovým stolem, ohništěm s grilem a kovovým boxem na potraviny.

Tábory na které není nutná rezervace jsou: Azalea, Sheep Creek, Moraine, Atwell Mill, Cold Springs a South Fork. Tábory se často plní ve čtvrtek, pátek a sobotu. Největší zájem o kempy je v červnu, červenci a srpnu. Obecně platí, že šance najít dostupný kemp je od neděle až do čtvrtka. Výjimkou je ovšem Lodgepole Campground, který má zpravidla málo míst, dokonce i v polovině týdne. Kempování je omezeno na 30 dní celkem za rok v obou parcích, s nejvýše 14denním kempováním od 14. června do 14. září.

Turistika:

Parky nabízejí více než 1250km udržovaných stezek, které vás vedou k nádherným výhledům a kaňonům.

Ranger Program:

National Park Service a Sequoia Parks Conservancy Naturalists poskytují bezplatné a veřejné programy. Můžete se připojit k rangerovi, který vás provede parkem, ukáže vám stezky, vystoupí s vámi na Moro Rock a v rozhovorech vás seznámí s medvědy a jinou horskou přírodou. Procházky, rozhovory, aktivity a večerní programy jsou součástí nabízených bezplatných programů. Většina programů je naplánována v létě od konce května do začátku září.

Věříme, že by si nikdo neměl nechat ujít tento přírodní fenomén.

Redaktor: René Štáfl

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory