Metallica – Ikona Metalové Hudby

Metallica je jednou z nejznámějších a nejvlivnějších kapel v historii heavy metalu. Tato americká kapela, založená v roce 1981 v Los Angeles, Kalifornie, má za sebou dlouhou a bohatou historii, která zahrnuje úspěchy, tragédie a nesmírné hudební inovace. Tento článek se zaměřuje na klíčové momenty a aspekty kariéry kapely Metallica, včetně jejích začátků, vzestupu ke slávě, významných alb a trvalého dopadu na hudební svět.

Počátky a Formace

Metallica byla založena v říjnu 1981 bubeníkem Larsem Ulrichem a kytaristou a zpěvákem Jamesem Hetfieldem. K nim se brzy přidal kytarista Dave Mustaine a baskytarista Ron McGovney. Mustaine však byl z kapely v roce 1983 vyhozen kvůli problémům s alkoholem a drogami a byl nahrazen Kirkem Hammettem z kapely Exodus. Krátce poté byl McGovney nahrazen Cliffem Burtonem.

Debutové Album: „Kill ‚Em All“

Metallica vydala své debutové album „Kill ‚Em All“ v roce 1983. Toto album je považováno za jedno z prvních thrash metalových alb a definovalo nový směr v metalové hudbě. S písněmi jako „Seek & Destroy“ a „Whiplash“ se kapela rychle prosadila na undergroundové metalové scéně.

Průlom: „Ride the Lightning“ a „Master of Puppets“

Druhé album „Ride the Lightning“ (1984) ukázalo hudební růst kapely s komplexnějšími skladbami a sofistikovanějšími texty. Píseň „Fade to Black“ je příkladem jejich schopnosti kombinovat těžké kytarové riffy s emocionálně nabitými texty.

Třetí album „Master of Puppets“ (1986) je považováno za jedno z nejlepších metalových alb všech dob. Titulní skladba a další hity jako „Battery“ a „Welcome Home (Sanitarium)“ demonstrují mistrovství kapely ve vytváření epických a intenzivních hudebních kompozic.

Tragédie a Změna: Smrt Cliffa Burtona

V září 1986 kapela utrpěla tragickou ztrátu, když baskytarista Cliff Burton zahynul při autobusové nehodě ve Švédsku. Tato událost otřásla celou kapelou, ale rozhodli se pokračovat a nahradili Burtona Jasonem Newstedem.

Komerční Úspěch: „…And Justice for All“ a „Metallica“

Album „…And Justice for All“ (1988) bylo prvním studiovým albem s Jasonem Newstedem. Toto album obsahuje složité struktury písní a politicky nabité texty, včetně hitu „One“, který získal široké uznání a byl prvním videoklipem kapely.

V roce 1991 vydala Metallica své páté, eponymní album, známé jako „The Black Album“. Toto album obsahuje některé z největších hitů kapely, jako „Enter Sandman“, „The Unforgiven“ a „Nothing Else Matters“. „The Black Album“ přineslo Metallice obrovský komerční úspěch a pevně je etablovalo jako jednu z největších kapel na světě.

Experimentování a Kritika: „Load“, „Reload“ a „St. Anger“

Ve druhé polovině 90. let se Metallica pustila do experimentování s albem „Load“ (1996) a jeho pokračováním „Reload“ (1997). Tato alba se odklonila od jejich původního thrash metalového zvuku a přijala více rockový a alternativní styl, což vedlo k rozporuplným reakcím od fanoušků a kritiků.

Album „St. Anger“ (2003) představovalo další radikální změnu, se surovým a neotesaným zvukem a absencí kytarových sól. Ačkoli album získalo smíšené recenze, jeho tvorba byla zachycena v dokumentu „Some Kind of Monster“, který odhalil vnitřní konflikty a problémy kapely.

Návrat ke Kořenům: „Death Magnetic“ a „Hardwired… to Self-Destruct“

S albem „Death Magnetic“ (2008) se Metallica vrátila ke svým thrash metalovým kořenům. Album bylo dobře přijato fanoušky i kritiky a obsahovalo skladby jako „The Day That Never Comes“ a „Cyanide“.

Následující album „Hardwired… to Self-Destruct“ (2016) pokračovalo v tomto trendu a bylo oslavováno jako návrat ke klasickému zvuku Metallicy. Písně jako „Hardwired“ a „Moth Into Flame“ ukázaly, že kapela je stále schopna vytvářet silnou a energickou hudbu.

Vliv a Dědictví

Metallica ovlivnila nespočet kapel a hudebníků a jejich hudba zůstává relevantní i po více než čtyřech desetiletích. Jejich schopnost neustále se vyvíjet a přizpůsobovat novým hudebním trendům, aniž by ztratili svou identitu, je klíčem k jejich trvalému úspěchu. Metallica také hrála klíčovou roli v popularizaci thrash metalu a jejich alba jsou často uváděna jako milníky v historii metalové hudby.

Metallica je více než jen kapela; je to fenomén, který definoval a znovu definoval heavy metalovou hudbu po více než 40 let. Od jejich skromných začátků v Los Angeles až po jejich status globálních superhvězd, Metallica zůstává ikonou, která inspirovala generace fanoušků a hudebníků. Jejich příběh je svědectvím o síle hudby, odhodlání a přátelství.

Seznam ALB

 1. Kill ‚Em All (1983)
 2. Ride the Lightning (1984)
 3. Master of Puppets (1986)
 4. …And Justice for All (1988)
 5. Metallica (The Black Album) (1991)
 6. Load (1996)
 7. Reload (1997)
 8. St. Anger (2003)
 9. Death Magnetic (2008)
 10. Hardwired… to Self-Destruct (2016)
 11. 72 Seasons (2023)

Tento seznam zahrnuje studiová alba, která Metallica vydala od svého vzniku. Každé album přináší jedinečný pohled na vývoj kapely a její hudební styl v průběhu let.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory