Na letišti v Německém Brodě došlo na konci války k masakru!

Na letišti v Německém Brodě došlo na konci války k masakru několika českých občanů, jak 14. května 1945 informovaly noviny Česká pravda:

V sobotu byla v Havlíčkově Brodě objevena další hrůzná památka na bestiální řádění nacistických stvůr v posledních dnech jejich teroru. Ve stráni za ústavem pro duševně choré, který si nacistické bestie změnily v SS-lazaret, objevila jedna žena dva čerstvě zasypané hroby. Když byly v neděli dopoledne úředně otevřeny, naskytla se hrůzná podívaná. V jednom z nich bylo pět českých lidí, ve druhém tři. Všichni byli hrozně zhanobeni. Všechny nalezené oběti byly zatčeny nacisty v sobotu 5. května po vyhlášení československé samostatnosti.

Ve zprávě o zločinech nacistů v ČSR předložené norimberskému tribunálu pak stálo:
Z příkazu své vlády předkládám dodatek č. 4 k československé zprávě v souhlase s článkem 21 charty:

V Havlíčkově Brodě byly na letišti umístěny jednotky branné moci a bývalý ústav pro choromyslné byl jako lazaret v držení SS.
V prvních dnech květnových zmizelo z tohoto města 6 lidí. Zajali je Němci při jízdě na kole a odvezli. Kromě těchto zmizel také štábní kapitán Sula ještě s jedním mužem.

Když se totiž branná moc na letišti vzdala, šel štábní kapitán Sula s jedním spolupracovníkem jako parlamentáři na letiště, aby jako zástupce československého vojska převzal od branné moci letiště a objekty. Nevrátil se už.

Když bylo později obsazeno letiště a lazaret českým vojskem, pátralo se po osmi zmizelých osobách. Bylo zjištěno, že tyto všechny, také parlamentáři, byly dopraveny Němci do lazaretu SS a tam nejhroznějším způsobem mučeny (tak např. štábnímu kapitánu Sulovi byl vyříznut jazyk, vyrváno jedno oko, skalpována hruď, tak se stalo také ostatním a většině byly odříznuty pohlavní orgány) a pak pohřbeny do společného hrobu na malém svahu za lazaretem. Hrob byl nalezen a oběti byly za pomoci německých zajatců vyhrabány.

28 fotografií je důkazem tohoto nacistického zločinu. 

Za plukovníka dr. B. Ečera
pluk. generál. štábu J. Novák.

Sdílej:

You may also like...

6 Responses

 1. Pavel Dvořák napsal:

  Nadpis článku je zavádějící. Oběti byly podle všeho zavražděny až v Lázničkově stráni.

  • HBhistory napsal:

   Tohle je oficiální zpráva pluk. generál. štábu J. Novák!

   • Pavel Dvořák napsal:

    Přímo ve zprávě pluk. Nováka je napsáno “ ..Bylo zjištěno, že tyto všechny, také parlamentáři, byly dopraveny Němci do lazaretu SS a tam nejhroznějším způsobem mučeny …“, předpokládám tedy , že štábní kapitán Sula a druhý parlamentář byl dopraven z letiště do lazaretu SS živý a tím pádem na letišti k žádnému masakru nedošlo.

    • HBhistory napsal:

     Článek přesně kopíruje co tehdy vyšlo v novinách nic jiného. Celkové vysvětlení je pod odkazem! Tedy o co se přesně jedná. Jinak máme k dispozici policejní zprávy z místa ohledání i video!!! O tomto problému víme jako málo kdo.

 2. Rudolf Šustr napsal:

  Jelikož jsem už starší občan HB můžu potvrdit že tohle byla oficialní zprava v tehdějších novinách. Pravda byla sice jiná ale je potřeba si připomenout jak to kdysi vše bylo. Když se kouknu na fotky v odkazu je mi pořád těsno u srdce.

 3. Jirka napsal:

  Na tenhle článek jsem se dostal po zveřejnění historikem Michal Kamp na svém fb profilu kde píše o lži. Musím říct že nechápu jak takový člověk Michal Kamp může dělat pro muzeum v Havl.Brodě. Tato zpráva opravdu vyšla v novinách a za další když už čtu článek tak ho musím pochopit a hlavně kouknout na odkazy v článku kam směřují a k čemu je to určeno. Když to nepochopím tak nekomentuji nebo napíšu někomu jinému kdo to ví. Nedivím se jim že tě odstranili když máš nižší iq a o historii víš zřejmě kulové. S pozdravem Jirka historik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »