Kolaborant Otto Bláha 23.3.1881 – 21.1.1946

Otto Bláha se narodil v roce 1881 v Poděbradech . V mládí se neúspěšně pokoušel o přijetí na vídeňskou vysokou válečnou školu. V roce 1910 se tedy stal četníkem. Za 1. světové války sloužil u polního četnictva. Po vzniku československého státu se mu podařilo vystoupat v hodnostním žebříčku až do hodnosti plukovníka.

Krátce po začátku nacistické okupace nabídl své služby Němcům a možná i proto, že se znal s říšským protektorem Konstantinem von Neurathem, se na počátku roku 1940 stal generálem četnictva v. v. ad honores. V tom samém roce založil Český svaz válečníků, se kterým měl do budoucna velké plány. Např. chtěl dosáhnout povinné výchovy mládeže v říšském duchu, kterou by měli na starost právě členové ČSV, a navrhoval i českou variantu arizace židovského majetku.

Protože se svaz pod jeho vedením potýkal s nemalými finančními problémy, v létě 1943 na svou funkci rezignoval a za svého nástupce doporučil generála Roberta Rychtrmoce. Po skončení 2. světové války čelil spolu s dalšími kolaboranty žalobě ze zločinů proti národu. V lednu 1946 byl odsouzen k trestu smrti a oběšen ve věznici v Praze na Pankráci.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory