HMS Royal Oak – Od slávy v Jutlandu po tragický osud v druhé světové válce

HMS „Royal Oak“ byla jednou z pěti bitevních lodí třídy „Revenge“ postavených pro britské královské námořnictvo během první světové války. Spuštěna byla na vodu v listopadu 1914 a dokončena v květnu 1916. Její kariéra zahrnovala účast v obou světových válkách a reflektovala vývoj námořního boje během 20. století.

První světová válka
HMS „Royal Oak“ vstoupila do služby uprostřed první světové války. Byla součástí Grand Fleet, hlavního bojového uskupení britského královského námořnictva. Hlavním úkolem floty bylo udržet německé válečné loďstvo (Hochseeflotte) v Severním moři. „Royal Oak“ se zúčastnila bitvy u Jutska v roce 1916, největšího námořního střetu války, který se však skončil bez rozhodujícího vítězství pro kteroukoliv stranu. Během bitvy sloužila jako součást 6. bitevní eskadry a podílela se na několika výměnách palby s německými loděmi.

Meziválečné období
Po skončení první světové války prošla HMS „Royal Oak“ několika modernizacemi. Její hlavní výzbroj a pancéřování zůstalo nezměněno, ale došlo k vylepšení protiletadlové výzbroje a systémů řízení palby. Během 20. let a 30. let sloužila převážně v Atlantiku a Středomoří a byla součástí britské středomořské floty.

Druhá světová válka a potopení
S vypuknutím druhé světové války se „Royal Oak“ vrátila do aktivní služby. V říjnu 1939 byla kotvící v Scapa Flow, hlavní britské námořní základně, když byla napadena a potopena německou ponorkou U-47 pod vedením kapitána Günthera Priena. Tento útok byl jedním z nejodvážnějších ponorkových útoků druhé světové války a způsobil šok a pobouření ve Spojeném království. Ztráta „Royal Oak“ si vyžádala životy 833 námořníků a odhalila zranitelnost Scapa Flow.

Dědictví
Potopení HMS „Royal Oak“ mělo významný dopad na britské námořnictvo, zejména v oblasti protiponorkové obrany. Základna v Scapa Flow byla značně vylepšena a posílena. Příběh „Royal Oak“ a její potopení je dodnes připomínáno jako tragický příklad hrdinství a obětí ve službě. Vrak lodi je chráněn jako válečný hrob a je předmětem památníků a vzpomínkových akcí.

Jako bitevní loď, která sloužila v obou světových válkách, představuje HMS „Royal Oak“ důležitou kapitolu v historii námořního válečnictví a britského královského námořnictva. Její příběh ilustruje nejen technologický vývoj a taktické inovace, ale také nezměrnou obětivost a odvahu námořníků, kteří na ní sloužili.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory