Krvavá romantika – Přiblížení tajemného světa upírů

Upíři, tajemní tvorové noci, fascinují a straší lidstvo po staletí. Ztělesňují stínovou stránku naší představivosti, plnou záhad a neodolatelného kouzla. Zatímco v legendách a folklóru se vypráví o krvelačných nestvůrách, dnes je upíří tematika často přítomna v populární kultuře, a to zejména v literatuře a filmu. Pojďme se tedy společně ponořit do tohoto tajemného světa a objevit původ, příběhy a zákony upírů.

Původ upírů:
Pojem „upír“ je odvozen ze slovanského výrazu „upyr“ nebo „obyr“, což znamená „vzkříšený“. Představa upírů se objevuje v mnoha kulturách po celém světě, včetně starověké Mezopotámie, Egypta, Řecka, Číny a dokonce i v jihoamerickém folklóru. Nicméně, koncept upíra, jak ho známe dnes, je často spojován s východoevropskými legendami.

Upíří příběhy v literatuře:
Velký vliv na upíří mýtus měla slavná gotická novela „Drákula“ od irského spisovatele Brama Stokera, vydaná poprvé v roce 1897. Tento román představuje ikonickou postavu hraběte Drákuly, šlechtice z Transylvánie, který se živí lidskou krví. Stokerova kniha položila základ pro mnoho dalších upířích příběhů a inspirovala celou generaci spisovatelů.

Dalším slavným dílem je román „Upíří deníky“ od americké autorky L. J. Smith, který se stal základem pro populární televizní seriál stejného jména. Tato série sleduje osudy dvojčat, Eleny a Katherine, a jejich úžasný vztah s upírem jménem Stefan Salvatore. „Upíří deníky“ se staly kultovním fenoménem a rozpoutaly upíří šílenství v populární kultuře.

Upíří ikony na filmovém plátně:
Filmový průmysl přinesl mnoho nezapomenutelných upírských postav. Mezi nejvýznamnější patří Bela Lugosi jako hrabě Drákula ve slavném hororovém filmu z roku 1931. Další ikonickou postavou je Lestat, ztvárněný Tomem Cruisem ve filmu „Upírův deník“ z roku 1994, natočeném podle stejnojmenného románu Anne Rice.

V posledních letech získal obrovskou popularitu filmový a televizní seriál „Twilight sága“, založený na sérii knih Stephenie Meyerové. Tato romantická sága vypráví o zakázané lásce mezi lidskou dívkou Belle Swanovou a upírem Edwardem Cullenem. „Twilight sága“ přilákala miliony fanoušků po celém světě a stala se kultovním jevem moderního upířího žánru.

Upíří zákony a legendy:
Ve fikčním světě upírů existuje řada zákonů a legend. Některé z nich se opakují napříč různými příběhy, zatímco jiné jsou specifické pro konkrétní série či autory. Mezi ty nejčastěji se řadí:

1.Citlivost na sluneční světlo a nutnost spát ve svém upířím hrobě během dne.
2.Potřeba konzumovat lidskou krev k zachování síly a přežití.
3.Zrcadlový obraz není viditelný pro upíry.
4.Schopnost transformace na netopýra nebo jiná zvířata.
5.Odrazit se od kříže nebo odolat posvátným předmětům.

Upíři, všudypřítomní v literatuře a populární kultuře, mají ve světě svou neodmyslitelnou roli. Těmito tajemnými bytostmi jsme fascinováni a přitahováni, stejně jako předchozí generace před námi. Bez ohledu na to, zda jsou zobrazeni jako bytosti temnoty nebo romantické postavy, upíři nadále budou inspirovat naši představivost a vést nás do světa nekonečného kouzla a tajemství.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory