Lipno největší vodní nádrž v České Republice

Koupání na plážích nebo v aquaparku, jachting, paddleboarding, sportovní rybaření, in-line bruslení, cyklistika, golf, adrenalinové aktivity, pěší turistika, návštěva galerií, muzeí či podvodní expozice Svět pod hladinou, prohlídka hradů a zámků, poznávání přírodních a technických památek, obdivování kostelů a klášterů, procházka Stezkou korunami stromů nebo aktivní pohyb v Království lesa – nejen tohle můžete zažít, když se rozhodnete strávit prodloužený víkend nebo celou letní dovolenou u vodní nádrže Lipno v Jihočeském kraji.

Lipenská přehrada, vybudovaná v letech 1952–1959 na řece Vltavě, je největší přehradní nádrží a zároveň největší vodní plochou na území České republiky. Díky tomu bývá také občas označována za české či jihočeské moře. Aktuální nabídku ubytování v blízkosti vodní nádrže Lipno.

Na plážích se dá i sportovat
Vzhledem k tomu, že Lipno má rozlohu téměř 49 km², obklopuje ho hned několik obcí, vesnic a osad. Například Lipno nad Vltavou, Slupečná, Frymburk (na snímku), Kovářov, Dolní Vltavice, Radslav, Plánička, Černá v Pošumaví, Jenišov, Horní Planá, Maňava, Bližní Lhota a Nové Domky. Stojí v nich řada apartmánů, chat, chalup, penzionů a hotelů, v nichž můžete přebývat během dovolené. Vzhledem k velkému zájmu je lepší objednat si ubytování včas. Jinak se také může stát, že na poslední chvíli už neseženete nic…

Lipno je lokalitou ideální pro rekreační pobyt u vody (je zde řada atraktivních pláží s hřišti, restauracemi a bary), vodní sporty (kanoistiku, jachting, jízdu na katamaránech, windsurfing, kiteboarding či paddleboarding) a sportovní rybolov. K němu je potřeba povolenka (tzv. hostovačka). Žijí zde kapři, sumci, štiky, candáti, líni a okouni. Vzhledem k tomu, že přehrada nikdy nebyla vypuštěna, dorůstají obrovských rozměrů. Byla tu ulovena téměř 26kilogramová štika, sumci mají až dva metry!

Králičí ostrov je populární atrakcí
Součástí přehrady jsou tři ostrovy. Největší, s názvem Velký Tajvan, má za běžných podmínek obvod 715 metrů a nalézá se v zadní části nádrže – u Černé v Pošumaví. Poblíž něj se rozprostírá druhý ostrůvek, Malý Tajvan, ten má obvod přibližně 140 m. Poblíž vesnice Nové Domky je Králičí ostrov, který od roku 2010 přes léto obývají králíci a morčata. Jeho obvod za normálních podmínek činí 160 metrů. Tato žádaná atrakce vychází z koncepce japonského ostrůvku Okunoshima (Okunošima), kde za 2. světové války Japonci vysadili osm králíků – ti se rozmnožovali takovou rychlostí, že co nevidět ovládli celé území.

Hráz, 25 metrů vysoká a 296 metrů dlouhá, se nachází v blízkosti obce Lipno nad Vltavou. Vede po ní silnice spojující Lipno nad Vltavou s Vyšším Brodem. Před samotnou hrází zatéká voda do vodní elektrárny, jejíž hlavní budova stojí necelých 200 metrů pod přehradou. Podstatná část nádrže leží uvnitř chráněné krajinné oblasti Šumava. Kolem břehů rostou smíšené lesy skládající se z buků, jedlí, smrků a dalších stromů.

Kam se lze vydat na kole?
Cyklistům je k dispozici systém pěti navzájem propojených cyklotras (č. 1019, 1020, 1021, 1022 a 1033). Ty jsou na pěti hraničních přechodech napojeny na rakouské cyklostezky a dále na šumavské cyklostezky. Levý břeh s nedotčenou přírodou pravého břehu vodní nádrže Lipno spojují tři převozy (Horní Planá – Bližší Lhota, Frymburk – Frýdava a Dolní Vltavice – Kyselov).

A co takhle bikepark Lipno? Vyrostl na druhé straně kopce s novou lanovkou. Zatímco červená trať o délce 1,2 km je zatím ve výstavbě, modrá trať (1,8 km) je navržena tak, aby si ji užilo co největší spektrum jezdců. Sjede ji začátečník, ale zároveň si ji může dostatečně vychutnat i zkušený jezdec. Trať má relativně hladký povrch a nespočet klopenek, boulí a skoků, které lze bezpečně přejet či objet. A jak se sem dostanete? Z hlavního parkoviště u chaty Lanovka (mapa) vás vyveze lanovka Lipno Express a pak podle značení dojedete až k bikeparku.

V okolí nádrže Lipno si zabruslí celá rodina
Chcete si zabruslit? Jezerní in-line stezka, vedoucí z Frymburku přes Lipno nad Vltavou do Přední Výtoně, patří nejen svým povrchem k absolutně nejlepším v České republice. Lipno je tedy příhodným místem také pro všechny in-line bruslaře. Téměř 12 kilometrů dlouhá trasa kopírující levý břeh Lipna nabízí nádherné výhledy na vodní hladinu. Díky častému zvlnění, mírným zatáčkám a drobným stoupáním působí stezka velmi rozmanitě a rozhodně vás nebude nudit.

Při průjezdu městečkem Frymburk se přímo nabízí občerstvení na některé z restauračních zahrádek na náměstí. Úsek z Frymburku do Lipna nad Vltavou je v noci osvětlen. Trasa z Frymburku do Přední Výtoně je vhodná i pro začátečníky a děti, pouze v úseku u kempu Modřín se začátečníkům doporučuje při prudším sjezdu do levotočivé zatáčky přibrzdit.

Čeká na vás bobová dráha i motokáry
Pokud nehodlujete jízdě na kole ani in-line bruslení, můžete se v Lipně nad Vltavou projet na bobové dráze. Nedaleko Horní Plané je pro změnu půjčovna motokár s 250 metrů dlouhou tratí. Motokáry lze vyzkoušet i ve Frymburku. Připraveno je osm motokár s motory Honda 160 ccm, čtyři motokáry MS kart s motory Subaru o obsahu 210 ccm, 400 metrů dlouhá trať s více než 15 zatáčkami, střídajícími se v technických a rychlých pasážích.

V lesíku u obce Černá v Pošumaví se nachází lanové centrum Adventure Park. Ve výšce až 16 metrů na odvážlivce čeká pořádná porce adrenalinu při zdolávání překážek. Další variantou je Lanový park Lipno, který najdete v Lipně nad Vltavou, nad parkovištěm u lanové dráhy. Jeho součástí je i umělá lezecká stěna a 150 metrů dlouhý sjezd na rybníkem. Na zdejší trampolíně lze skákat až osm metrů do výšky.

Paintballové hřiště leží v krásné šumavské krajině v Černé v Pošumaví. Terén hřiště je velice členitý, tvoří ho rovná louka se zákopy a vysokou trávou, stráně, les, lom… Hřiště, včetně všech překážek, je čistě přírodní. K dispozici vám budou poloautomatické zbraně Spyder Extra Blue, celoobličejové ochranné masky V-Force, bezprstové rukavice s plastovou výstuhou hřbetu ruky a kloubů, maskáčové kombinézy, granáty Wet Willie G4 Grenade Blue a další potřebné vybavení.

Lipno přitahuje rovněž golfisty
V okolí nádrže Lipno je i několik golfových hřišť. V ubytovací zóně Kobylnice, hned naproti Sport aréně, v Lipně nad Vltavou se nachází hřiště Adventure Golf Lipno. Leží v botanické zahradě mezi dvěma jezírky a vodopádem. Zahrát si lze i ve večerních hodinách pod umělým osvětlením s příjemnou hudbou nebo holografickou projekcí. Tento druh golfu je nenáročný, takže ho může vyzkoušet úplně každý, bez rozdílu věku.

Zhruba 27 km od Černé v Pošumaví – ve Svachově Lhotce – se nalézá Golf Club Český Krumlov (na snímku). Čeká vás tu příjemná atmosféra, osmnáct jamek, okolní příroda a nedaleko také městečko, jehož památky obdivuje celý svět. O dalších 37 km dál se rozprostírá Golf Club Hluboká nad Vltavou. Konkrétně v nádherném přírodním prostředí pod zámkem Hluboká, na ploše 68 hektarů. Zahrnuje 18 plus 9 jamek a velký driving range.

Stezka korunami stromů láká nejen na rozhlednu
Máte děti a zajímá vás, jak je během dovolené u vodní nádrže Lipno zabavit? Jsou zde moderní dětská hřiště, kde vaše ratolesti mohou řádit od rána do večera. Unikátní atrakcí, jež nabízí zábavu i poznání, je Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Dřevěná konstrukce stezky o délce 372 metrů je citlivě zasazena do smíšeného lesa. Cestu na vrchol stezky lemují zábavné prolézačky i naučné zastávky pojednávající o fungování lesa. Děti budou moci dokázat, jak jsou odvážné, že se nebojí výšek ani jízdy na 52 metrů dlouhém toboganu. Celá stezka je bezbariérová a je přizpůsobena jízdě s kočárkem i vozíčkářům. Trasa je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží, z níž se vám naskytne fantastický výhled na vrcholky Alp, Lipno, nádherné okolí Šumavy a Novohradské hory.

Až vyrazíte ze Stezky korunami stromů, stavte se v nedalekém rodinném areálu Království lesa. Přímo v šumavských lesích si děti užijí spoustu zábavy na nepřeberném množství atrakcí a herních prvků. Naleznete zde kolotoče, houpačky, prolézačky, skluzavky, pískoviště, lanovky, ale i celá stromová městečka a hrady.

Království lesa Lipno nad VltavouLipno křižují dvě výletní lodě
A co takhle výlet parníkem? K dispozici jsou dvě velké lodi. Větší a novější Adalbert Stifter (nazvaná podle uznávaného malíře, spisovatele i básníka, narozeného v roce 1805 v Horní Plané) pluje na okruzích Lipno – Lipno (110 minut) a Frymburk – Frymburk (50 minut). Druhá loď Vltava je vhodnější pro menší skupiny a během sezony každý den vyplouvá z Lipna nad Vltavou přes Frymburk až do Horní Plané a zpátky. Každé prázdninové pondělí, středu a pátek v 10 hodin dopoledne vyjíždějí z Lipna nad Vltavou plavby s dětským programem. Jsou plné atrakcí, nabízejí malování a balónkovou show. A určitě přijde i kouzelník. Výhodou je, že dětské plavby stojí stejně jako ty klasické.

Své potomky můžete vzít i do Activity Parku Médi Kubíka ve Frymburku. Tam jsou děti motivovány k tomu, aby trávily volný čas v přírodě a neměly u toho v ruce mobily a tablety. Park je edukativní, nachází se zde naučná stezka se zvířátky. Malí návštěvníci si mohou užít i vlek, obří skluzavku a terénní tříkolky.

V kryté hale v Lipně nad Vltavou, vedle aquaparku Aquaworld, je otevřená obří herna Hopsárium. Děti i dospělí si tady mohou užít zábavu za každého počasí. Vyzkoušejte velkou prolézací věž s překážkami a trampolínou, střílecí děla a míčkovou fontánu, dlouhou klouzačku skrz dvě podlaží, suchý bazén plný míčků a velkou nafukovací klokanici Sáru, která vás schová do kapsy. Nejmenší děti nadšeně uvítají samostatné hřiště nazvané batolecí koutek, houpačku a hrací kostky. Za pěkného počasí se navíc otevírá venkovní sjezdovka s nafukovacími kruhy a dráha pro šlapací auta s nosností 150 kg.

Také deštivé dny mohou být skvělé
Když zrovna nebude venku hezky, můžete pláže na Lipenské přehradě vyměnit za aquapark. Součástí aquaparku ve Frymburku je vnitřní bazén s rozlohou 468 m2, divoká řeka, privátní sauna, dětské brouzdaliště, whirlpool, vodní vřídlo, perličkové trysky, tobogan a další atrakce. Aquaworld Lipno nabízí nejen plavecký bazén, skluzavku pro děti a bazén s protiproudem, ale také vířivku s výhledem na nádrž Lipno.

Ve Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům naskýtá možnost nahlédnout do velké expozice Svět pod hladinou – s více než 30 akvárii a artefakty z českých i tropických vod a moří. Nechybí ani virtuální realita, videoprojekce a aquashop. Otevřeno je denně.

Máte-li rádi muzea a galerie, přijdete si na své i v okolí přehrady Lipno. V Hořicích na Šumavě je Muzeum pašijových her a Muzeum radiopřijímačů. Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané láká zejména milovníky literatury. Ve Vyšším Brodě, v areálu cisterciáckého kláštera ze 13. století, se nachází Poštovní muzeum. Na ploše cca 1800 m² na návštěvníky čeká rozsáhlá expozice dějin poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od roku 1526 do současnosti, největší sbírka kočárů a vozů z 19. století, rekonstrukce poštovních úřadoven z 18. a 20. století, historické poštovní stejnokroje, vývěsní štíty, pokladny, schránky, mapy, poštovní přístroje a spousta dalších zajímavostí.

Lipno se zavděčí pěším turistům
A kam se vypravit na výlet? V údolí řeky Vltavy, 3 km západně od obce Vyšší Brod, je národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Jedná se o jednu z nejhezčích skalních lokalit v jižních Čechách. Čertovu stěnu tvoří nakupení mohutných skalních útvarů, z nichž nejznámější je 30 metrů vysoký balvan pojmenovaný Ďáblova kazatelna, dále kamenné moře, část původního řečiště zvaného Čertovy proudy a smíšený les s řadou chráněných rostlin. Většinu skalního podkladu tvoří žula.

V ledovcovém kotli pod vrcholem Plechý v nadmořské výšce 1090 metrů, necelých 13 km západně od Horní Plané a 5 km od Nové Pece, leží Plešné jezero (7,5 hektaru). Má tvar elipsy, maximální hloubka je 18 metrů. Hráz tvoří 40 metrů vysoká ledovcová moréna, která se v zadní části postupně zdvihá až na 260 metrů vysokou skalní stěnu zvanou Jezerní stěna.

Jeden z nejhezčích a nejpopulárnějších výhledů na Plešné jezero a okolní horskou krajinu je od památníku Adalbera Stiftera, stojícího od roku 1877 nad severozápadním břehem. Žulový pomník má podobu 14,5 m vysokého obelisku z kvádrů zhotovených z místní, tzv. plekenštejnské žuly. Nachází se v nadmořské výšce 1311 metrů – na vrcholu skalní stěny pod vrcholem hory Plechý.

Okolní památky zaujmou nejen milovníky historie
Chcete zavítat na hrad či zámek? Zhruba 60 km od vodní nádrže Lipno stojí nádherný novogotický zámek Hluboká, postavený podle vzoru anglického hradu Windsor. Interiéry zámku jsou bohatě vyzdobeny obrazy, dřevořezbami a za zhlédnutí stojí velmi cenné kusy nábytku. Stavbu obklopuje krásný anglický park se sochařskou výzdobou.

Podstatně blíž – pouhých 18 km od města Lipno nad Vltavou – stojí hrad Rožmberk, jeden z nejstarších v České republice. Rozhodně byste si neměli nechat ujít Vítkův kámen (neboli Vítkův hrádek). Tato zřícenina nejvýše položeného hradu u nás se nachází ve Svatotomášském pohoří nad vesničkou Svatý Tomáš v nadmořské výšce 1035 metrů a nabízí nejkrásnější výhled na celé Lipno a jeho okolí.

Obdivovat můžete i svatostánky – novogotický farní kostel svatého Filipa a Jakuba v Přední Výtoni, kostel svaté Markéty v Horní Plané, pozdně gotický farní kostel svatého Bartoloměje v městečku Frymburk, gotický kostel svatého Tomáše pod hradem Vítkův kámen, klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšším Brodě, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Černé v Pošumaví, kostel svatého Oldřicha, patrona rybářů, v Loučovicích nebo kostel svatého Jana Nepomuckého na pravém břehu nádrže Lipno, v zaniklé obci Zadní Zvonková.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory