Havlíčkův Brod history foto: Část 3

Karel Kuttelwascher

Byl český stíhač – letecké eso britského královského letectva v době druhé světové války. Nejúspěšnější český pilot RAF a jediný československý dvojnásobný držitel britského Záslužného leteckého kříže (DFC and Bar).

Po ukončení obchodní školy v Německém (Havlíčkově) Brodě se stal dobrovolníkem v pilotní škole v Prostějově. Po jejím absolvování  byl přiřazen k 32. stíhací letce v Hradci Králové.

V roce 1934 vstoupil do československého letectva. Po okupaci Československa v roce 1939 odešel do zahraničního odboje. Po tříměsíčním pobytu v cizinecké legii v Alžíru zasáhl do bojů o Francii roku 1940. Pak odešel do Velké Británie, kde sloužil v 1. britské stíhací peruti RAF. Zde se pak stal vůbec nejúspěšnějším československým stíhacím letcem za 2. sv. války (20 sestřelů). Karel Kuttelwascher je také považován za nejlepšího nočního přepadového pilota RAF a šestého nejúspěšnějšího nočního stíhače (většina ostatních pilotů však létala s letouny vybavenými radarem). Pětkrát byl vyznamenán Československým válečným křížem (1939), také obdržel vyznamenání Distinguished Flying Cross se stuhou a francouzský válečný kříž – Croix de guerre.

Roku 1943 byl poslán na půlroční misi do USA. Po návratu byl převelen k nebojové 32. jednotce mechaniků, kde sloužil až do konce války.

Po skončení války se vrátil do Československa. Byl zde uvítán jako hrdina. Po únorovém převratu však emigroval zpět do Velké Británie. Zde létal jako civilní pilot pro British European Airways.

Pochován je v Uxbridge u Londýna.

Roku 2000 byl in memoriam povýšen do hodnosti brigádní generál. V roce 2009, v předvečer 50. výročí jeho úmrtí, mu byla odhalena pamětní deska na jeho rodném domě ve Svatém Kříži.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory