Z občanek zmizí rodné číslo. Nahradí ho čip s fotkou obličeje a otisky prstů

Občanské průkazy tak, jak je známe, zmizí. Nahradí je nové typy dokladů, na kterých už nebude rodné číslo ani akademický titul, zato budou obsahovat čip s otisky prstů a snímkem obličeje. Nový zákon ministři plánují projednat po vládních prázdninách.

Důvodem k výměně klasických občanek za nový typ jsou bezpečnostní opatření proti terorismu, které zavádí Evropská unie. Součástí průkazů budou i nové ochranné prvky. Státní tiskárna cenin se na změny dle vyjádření jejího ředitele Tomáše Hebelky už chystá.

Součástí nových občanek bude bezkontaktní čip s anténou obsahující biometrické údaje a budou označené vlajkou EU. Z doposud uváděných údajů naopak zmizí akademický titul, který podle ministerstva vnitra nemá žádný význam při prokazování totožnosti. Chybět bude i rodné číslo.

K identifikaci majitele dokladu povede jeho jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. „Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z dob Československa,“ tvrdí Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra pro legislativu.

Tzv. eObčanku, tedy doklad s kontaktním elektronickým čipem, který kromě identifikace umožňuje i elektronický kontakt s úřady, mají Češi k dispozici již nyní. Zažádat o něj mohou u kteréhokoli obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Sdílej:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »