Výpověď dohodou neexistuje! I přesto ji podepisují zaměstnanci ve velkém!

Mnoho zaměstnanců v České republice uvěří svému zaměstnavateli a podepíší dohodu o ukončení pracovního poměru, i když s ukončením v žádném případě nesouhlasí. Připraví se tím o odstupné i další výhody. Zaměstnavatelé přitom nejčastěji používají trik tzv. výpovědi dohodou. Nic takového však právní řád nezná. Problém je v tom, že zaměstnanci neví, jaké jsou jejich práva. Informace vycházejí ze zkušeností společnosti Vaše nároky.cz. 

Výpověď dohodou neexistuje

Podpisem výpovědi dohodou se zaměstnanec může připravit o odstupné. Zaměstnavatelé někdy své zaměstnance, kterých se chtějí rychle zbavit, nutí podepsat výpověď dohodou, nic takového přitom z právního hlediska neexistuje.

Výpověď dohodou je zpravidla nadpis, který má maskovat klasickou dohodu o ukončení pracovního poměru. Zaměstnanci má přitom navodit pocit, že se jedná o výpověď a musí jí tedy přijmout. Pokud ji ale podepíše, připraví se o některé výhody, které jsou s výpovědí ze strany zaměstnavatele spjaty, například vyplacení odstupného či v některých případech i o následnou podporu v nezaměstnanosti.

Ve skutečnosti existují jen dva základní způsoby ukončení pracovního poměru. Buď dobrovolným rozhodnutím obou stran a tedy dohodou, nebo rozhodnutím jedné strany, tedy výpovědí.

Bohužel nelze ani namítat, že dohoda s nadpisem výpověď dohodou je neplatná. Vždy je totiž důležitý obsah právního jednání, tedy listiny, která se podepisuje. Pokud má právní jednání charakter dohody o ukončení pracovního poměru, je automaticky bráno za dohodu mezi dvěma stranami, i když je označeno jako výpověď dohodou

Kdo nesouhlasí, ať nepodepisuje!

Pokud zaměstnanec s výpovědí nesouhlasí, neměl by v žádném případě dohodu ani tzv. výpověď dohodou podepisovat. Dohoda má totiž charakter smlouvy, a pokud není podepsána dvěma stranami, je neplatná.

Zaměstnanec na dohodu nemusí ani nijak reagovat, takže časté urgence od zaměstnavatelů, že v případě žádné reakce se dohoda stává automaticky platnou, jsou nesmyslné. Pokud zároveň zaměstnanec nijak vážně neporušil pracovní kázeň, bude zaměstnavatel nucen použít výpověď se všemi jejími instituty, tedy například sjednaným odstupným.

Jak lze dále ukončit pracovní poměr?

Dalšími možnostmi, jak lze ukončit pracovní poměr, jsou okamžité zrušení, které je však možná aplikovat pouze v extrémních případech, zrušení ve zkušební době a uplynutím sjednané doby poměru. Výpověď dohodou je tedy pouze nástroj zaměstnavatelů, jak zaměstnancům odepřít nároky, na které mají právo.

Více informací zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *