Nejzáhadnější místa ČR

Zvíkov: Kletba z dávných časů?GPS:49.43863N, 14.19248E
Na jihočeském Zvíkově se dodnes udržuje pověst o zlomyslném raráškovi, sídlícím ve zdejší Hlízové věži. Přestože jde o nadsazené vyprávění, mnozí turisté a filmaři tvrdí, že jim z neobjasněných důvodů v této věži  (známé také jako Markomanka – pozn. redakce) selhává fotografická a filmová technika. Podle některých záhadologů je příčinou těchto jevů dávná ochranná kletba, bránící toto bývalé keltské hradiště a pozdější královský hrad. Na Zvíkově měly být však spatřeny i podivné přízraky.


 
Pohádka: Jako z pekla
GPS:49.26449N, 13.25728E
V šumavských lesích stojí polorozpadlá samota z 19. století, pojmenovaná Pohádka. Ale nocleh uvnitř domu prý  pohádku rozhodně nepřipomíná! Návštěvníci stavení trpí pocitem nevysvětlitelného strachu, mají pocit, že jsou kýmsi sledováni, nebo slyší zvuky kroků. Několik bývalých obyvatel Pohádky také spáchalo za záhadných okolností sebevraždu.
 
Křivoklát: Kdo chodil prázdnou půdou?
GPS:50.03782N, 13.87284E
Jednoho srpnového dne roku 1992 se z podkroví Křivoklátu u hejtmanského paláce rozlehly zvuky kroků, které zaslechl i křivoklátský archivář Tomáš Bednařík. Protože chtěl zjistit jejich původce, zavolal údržbáře aspolečně se šli na půdu podívat. Byli však velmi překvapení, když zde nikoho nenašli! Ani centimetrová vrstva prachu na podlaze nebyla porušena od stop! Co zde tehdy chodilo?
 
Houska: Strážce děsivého tajemství
GPS:50.49071N, 14.62399E
Podle legendy střeží hrad Houska vstup do pekla. Legendy vem čert, ale někteří návštěvníci hradu tvrdí, že fotografie z hradu bývají často zkažené, nebo se na nich objevují podivné světelné útvary. Lidé, spící uvnitř této budovy, prý občas slyší kroky z prázdných míst. Samotný hrad je pak postaven jako jakási pevnost nebo vězení, střežící cosi uvnitř. Snad podivné nelidské zrůdy, znázorněnéna na stěnách zdejší kaple?
 
Olšanské hřbitovy: Stín protektorátního přízraku
GPS:50.0793333N,14.4659036E
S pražskými Olšanskými hřbitovy souvisí hned několik záhad. Během druhé světové války mnozí lidé v blízkosti tohoto místa posledního odpočinku prý viděli postavu v tmavém plášti, která dokázala přeskočit i několik metrů vysoké zdi – takzvaného Péráka. Dodnes není zřejmé, zda se jednalo o mýtus, svérázné hoodbojáře, bytost z jiných světů, nebo přízrak.

 
Trosky: Zlato z opatovického kláštera
GPS: 50.51652N, 15.230050E
Podle českého kronikáře Hájka z Libočan, leží v podzemí pod zříceninou Trosek obrovský poklad, ukradený v 15.století Otou z Bergova opatovickému klášteru. Vstup k němu prý najdete pod věží Panna nebo z jeskyně Sklepy. Přestože si Hájek rád vymýšlel, podzemí pod Troskami spatřili desítky svědků, ještě v 19. a 20. století.
 
Les Bor: Oběti prokletého háje
GPS:48.97956N, 14.42229E
O lese Boru na okraji Českých Budějovic si místní lidé vyprávějí, že jsou z něj prý občas slyšet podivné zvuky a má se zde vyskytovat přízrak temné postavy. Průhledné siluety podobné lidem se zase objevují  na některých fotografiích z tohoto lesa. Faktem je, že je zde kdysi stál strom oběšenců, na němž ukončilo život několik lidí.


 
Býčí skála: Ozvěny temných rituálů?
GPS:49.30764N, 16.69496E
V jeskynním systému v Moravském krasu se nachází dávné obětiště. Možná je zde jistá souvislost s tím, že jeskyňáři v prázdných podzemních prostorách občasslyší záhadné hlasy, řev zvířat nebo lidské kroky. Uvnitř Býčí skály mají být vidět i tajemné postavy lidí, nebo čehosi nepojmenovatelného…
 
Náchodský zámek: Tajemství rodu Smiřických
GPS: 50.4189572N, 16.1609281E
V Náchodském zámku byl nalezen dokument z roku 1650, v němž se píše o hledání pokladu v zámecké věži. Cennosti měly patřit šlechtickému rodu Smiřických, kteří během třicetileté války opustili naši zemi. Přestože poklad hledali mnozí, zatím nebyl prý nalezen.

Pánova Březina: Hrůza dávných tragédií
GPS: 49°59’52.804″N, 14°44’36.417″E
Podle svědků se dějí podivné jevy mezi obcí Žernovka a Mukařov. Ve vlhkém lese Pánova Březina, se mělo odehrát několik tragédií, které zde možná zanechaly negativní energetickou stopu. Kromě šlechtičny, která zde prý během třicetileté války nalezla krutou smrt umučením z rukou pronásledovatelů, má být les místem, kam se dva nešťastní milenci rozhodli přijít umrznout, a kde se prý zabil mladý student. Citliví jedinci zde prý viděli průsvitnou šedou postavu, nebo zažívají nevysvětlitelný pocit strachu a toho, že je cosi neviditelného sleduje.

Klobuky: Zesilovač záhadné energie?
GPS: 50°18’4.739″N, 13°59’3.990″E
U obce Klobuky stojí zřejmě tisíce let nejslavnější český menhir, známý jako zkamenělý pastýř. Archeologické výzkumy dokazují, že tento balvan byl zcela jistě vztyčen uměle. Zatím však není vyřešeno, proč právě na tomto místě, ani jak vysvětlit, že tým známých českých záhadologů naměřil v předvečer letního slunovratu 20. června 1994 u menhiru posunující se anomálii magnetického pole. Uvnitř něj pak zachytili mechanické vibrace. Jedná se o zesilovač dosud neznámé přírodní energie?

Praha: Poslední šifra rabiho Löwa
GPS: 50°5’25.678″N, 14°25’1.028″E
Starý židovský hřbitov na pražském Josefově byl založen již kolem roku 1440. Kromě dalších obyvatel pražského židovského ghetta zde navždy odpočívá i rabín Löw – významná osoba rudolfínské doby a údajný tvůrce umělého golema. Mystérium obklopuje i rabího náhrobek, jehož hebrejský nápis s přeházenými písmeny možná prozrazuje, kde leží právě golem. Přestože se ho mnoho lidí snažilo rozluštit, žádnému se to nepovedlo. Jedná se tedy o jakousi šifru?

Štěchovice: Marné hledání Hitlerova zlata
GPS: 49°50’59.827″N, 14°24’41.253″E
V dubnu 1945 se začínají psát poslední dny nacistické hrůzovlády nad Evropou. Špičky Třetí říše, mezi nimi i později zmizelý Martin Borman, proto organizují přesun nejvzácnějších cenností do bezpečí. Původní plán na převoz do spřátelené Argentiny kvůli nedostatku času zkrachuje, proto některé z beden se zlatem, tajnými spisy a uměleckými předměty směřují na nákladních autech do prostoru českých Štěchovic. Tady je později marně hledalo několik nezávislých skupin. Možná je již v únoru 1946 odvezli americké jednotky, které zde cosi vyzvedli. Anebo snad ne?

Brandýs nad Labem: Kde ústí stará chodba?
GPS: 50°11’14.761″N, 14°39’59.344″E
Severně od Prahy stojí v Brandýse nad Labem nádherný zámek, který byl postaven na místě staršího hradu. Stará pověst tvrdí, že kdesi do jeho sklepení ústí chodba z pražského Proseka, pocházející snad až z doby svatého Václava. Směr podzemí mají po cestě označovat kapličky. Přestože se celý příběh zdá přitažený za vlasy, neprozkoumané podzemí pod brandýským zámkem podle některých průvodců skutečně existuje. Vede však z něj chodba až do Prahy?

Lomy Amerika: Zbloudilá duše odpadlíka
GPS: 49°57’17.519″N, 14°10’33.429″E
Nedaleko Karlštejna najdete rozsáhlé pozůstatky bývalé vápencové těžby, od lomů s jezírky, až po důlní šachty. Do chodeb u takzvané Malé Ameriky se prý po druhé světové válce schoval uprchlý německý voják Hagen, který okrádal nebo dokonce vraždil trampy. Později prý zahynul v chodbách. Jako jeho pozůstatek je dodnes pojmenována jedna ze štol. Podle některých návštěvníků v ní má docházet k paranormálním jevům, od mlžných útvarů a světel, zachycených na fotkách, až po zaslechnutí zvláštních zvuků z této části podzemí.

Usedlost na ptáku: Kde bloudí duše zavražděné dívky?

GPS: 49°58’37.423″N, 14°4’14.728″E
Na severním okraji Berouna stojí ruina malého zámečku nazývaného Na Ptáku. V jeho rozpadlých zdech se podle starých záznamů mělo odehrát několik tragédií. Kromě několika sebevražd zde mělo dojít v tomto stavení dojít i k vraždám. Temné události tohoto místa se mají dosud projevovat zvláštními zvuky kroků a hlasů uvnitř stavení či objevením přízraků. Někteří lidé měli na tomto místě spatřit siluetu malé holčičky, shlížející z věže domu, kam již dnes nevedou schody, zatímco satanisté zde ještě nedávno prováděli rituály. Dovnitř domu však nevstupujte, hrozí zde pád stropů.

Vrch Ortel: Leží zde vchod do jiné dimenze?

GPS: 50°44’56.066″N, 14°37’56.859″E
Mezi Cvikovem a Novým Borem leží kopec, který je známý také pod názvem Šibeniční vrch. Na jeho úpatí měla ještě v 18. století stát šibenice, kde prý skončilo svůj život mnoho lidí. Přestože tento předpoklad není historicky potvrzen, s Ortelem souvisí množství záhadných jevů. Kromě toho, že má jít o velmi negativní místo, je údajně cosi ukryto uvnitř této hory. Tento dávný artefakt možná způsobuje tajemné časové posuny, stejně jako pozorování UFO, ke kterým má často docházet na kopci a v jeho okolí. Na vrcholu Ortelu také leží dávné kameny, připomínající obětní oltář. Jde snad o pozůstatek keltské nebo před-keltské svatyně?

Zřícenina Hradu Temlštejn: Je zde ukryto bájné zlato?

GPS: 49°5’26.063″N, 16°14’54.884″E
Nedaleko Moravského Krumlova stojí v hustých lesích na břehu řeky Jihlavy zřícenina dávného hradu ze 13. století. Kromě pozdějších majitelů hradu, mezi které patřil i významný šlechtický rod pánů z Lipé, byl hrad původně majetkem templářského řádu. Když byl roku 1312 tento tajemný spolek s ohromným majetkem a zvláštními znalostmi téměř v celé Evropě zrušen, kamsi se „ztratilo“ i jeho zlato a stříbro. Mezi místa, kde mohla být část tohoto majetku ukryta, patří i bývalé templářské komendy a hrady na jižní Moravě. Může se část ohromného bohatství dosud ukrývat poblíž Temlštejnu, nebo kdesi pod ním?

Hrad Perjnštejn: Prokletý kámen a bíla paní

GPS: 49°27’3.844″N, 16°19’5.780″E
U moravských hradů ještě zůstaňme. Nádherný hrad Pernštejn, ležící severně od Tišnova, je doslova studnicí záhad.  Toto kdysi významné šlechtické sídlo se může ve svých prostorách pochlubit kamenem se zvláštními nápisy, o kterém se traduje, že šáhnout na něj přináší smrtelnou kletbu. S hradem také souvisí pověst o starém pokladu, který se má nacházet za jedním z výklenků, stejně jako o Bílé paní, která má být zjevením fintivé dívky Elišky. Ve zdech této pevnosti se však podle některých svědků odehrávají i jiné podivné jevy. Jednomu z nich jsem byl osobně účastníkem před šesti lety, kdy se během prohlídky samy od sebe otevřely jedny z hradních dveří. Nejenom, že za nimi nikdo nestál, ale ani tehdy nebyl žádný průvan. Že by na sebe upozornil kdosi z mrtvých obyvatel hradu?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory