Nejbohatší muž všech dob

Pokud hledáme jméno nejbohatšího člověka všech dob, pak musíme zabrousit mnohem hlouběji do historie a také hledat mimo Ameriku nebo Evropu. Jméno nejbohatšího člověka všech dob jste nejspíš v životě neslyšeli a možná jste neslyšeli ani o jeho říši.

Mansa Musa, vládce říše Mali, byl tak bohatý, že se to snad ani nechce věřit. Když projížděl Káhirou, zcela rozvrátil tamní ekonomiku jen tím, že rozhazoval po ulicích zlaté cihly. Ano, zlaté cihly, větší či menší kusy zlata, kterého měl tento vládce prakticky nekonečné množství. A jestli se něco ve 14. století kdekoliv na světě považovalo za tvrdou měnu, bylo to právě zlato.

Musa vládl západoafrické říši Mali od roku 1312 do roku 1337. Za těchto 25 let nashromáždil bohatství, které bere dech i dnes. Je samozřejmě těžké přepočítat jeho majetek na dnešní peníze, ale historikové říkají, že střízlivý odhad činí 400 miliard dolarů. Pro představu Bezos má 131 miliard.

Musa se narodil do královské, nesmírně bohaté rodiny v roce 1280. Vlády se ujal poté, co jeho otec abdikoval aby se vypravil na plavbu přes Atlantik (ze které se mimochodem nikdy nevrátil). Stanul v čele nesmírně bohaté a prosperující říše, která zahrnovala území dnešního Senegalu, Gambie, Burkiny Faso, Mali, Mauretánie a Čadu. Na délku měla tato obří říše 3200 kilometrů. A to Musa za dobu svého panování své impérium ještě rozšířil. Obchod jen kvetl, z nekonečných zlatých dolů proudilo zlato, za které se kupovalo zboží až z Asie. Musa stavěl paláce, mešity, univerzity, ale také pevnosti a hrady.

Podle historických záznamů za každý kus zlata vytěžený v dole v Mali muselo být stejné množství odesláno králi. Musův zlatý poklad tak byl naprosto nepředstavitelný. Když se vydal na pouť do Mekky, doslova zničil ekonomiku Egypta. Všude kam přišel, rozhazoval zlato v extrémním množství. Ceny zlata letěly dolů, protože kdejaký pobuda, co žil na ulici Káhiry, měl najednou zlato v hodnotě milionů. Egyptský zlatý poklad byl najednou prakticky bezcenný.

S Musou putovalo 12 000 otroků, nespočet zvířat a služebnictva, celkově měl jeho průvod čítat 60 tisíc lidí. Byla to spektakulární ukázka moci a bohatství, díky níž se říše Mali dostala na světové mapy, a dokonce se po určitou dobu stala jedním z center světa. Pokud se podíváme na stav západní Afriky dnes, těžko se tomu dá věřit. Musa žil v dobré době na dobrém místě, nic zásadně nepokazil, naopak svou říši rozšiřoval a zveleboval. I přes své obří bohatství byl prý moudrý a laskavý a patří k nejvýznamnějším vládcům v rámci celého afrického kontinentu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory