Když dva dělají totéž. Kdy je člověk v ulicích hrdinou a kdy lůzou?.

holesov

Protestuje se vpravo vlevo. Kdo si dnes nevyskočí na náměstí v rámci akce Milionů pilek pardon chvilek, a nepronese pár peprných vět na adresu Andreje Babiše, snad jako kdyby nebyl. V takovém případě je ale třeba hrábnout do vzpomínek a připomenout si dobu, kdy se v ulicích protestovalo proti jiné vládě a jiným ministrům. A připomenout jak funguje u nás to tajemné kouzlo dvojího metru.
Tehdy se psal rok 2012. Také se demonstrovalo na akci kterou svolala takzvaná Holešovská výzva. Její iniciátor byl Slávek Popelka, který tehdy o Miroslavu Kalouskovi a Nečasově vládě řekl, že zničila v zemi demokracii. „Protože oni působí proti zájmům naší země a lidí, kteří ji obývají,“ tvrdil Popelka. V ČT uvedl, že protest byl namířen především k tomu, aby vláda i prezident odešli a byla ustavena vláda odborníků. Lidé si podle něj nepřejí zastupitelskou demokracii. O zásadních věcech by podle něj lidé měli rozhodovat v referendu. Prvním krokem k nastolení skutečné demokracie podle Popelkových představ bude zrušení politických stran. Lidé potom podle jeho představ vyberou ze svého okolí své zástupce, kterým důvěřují, a tyto lidi pak delegují na vyšší místa.
„Pan Kalousek je škůdce této země a my uděláme vše pro to, aby odešel co nejdřív a přestal této zemi škodit,“ řekl Popelka. Nicméně je hodně zajímavé vzpomenout, jak se tehdy na demonstranty pohlíželo. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v pořadu Interview ČT24 hovořil o státním rozpočtu na příští rok a dotkl se i situace ve zdravotnictví či nedostatečné bytové politiky. Středula taktéž porovnal situaci zaměstnanců v Německu s tou u nás a připomněl i demonstrace proti kabinetu Petra Nečase roku 2012. „Když jsme měli demonstrace v roce 2012, tak nám vzkazovali, že jsme ‚lůza v ulicích‘,“ podotýká. Zajímavé že. Nepřekvapuje vás ten úžasný dvojí metr? Jednou jsou lidé v ulicích hlídací psi demokratůry, podruhé lůza. Kdy se stává demonstrant obránce demokratůry a kdy lůzou? Kde a v jaké kapse je ten kouzelný klíč rozlišující oba pojmy? Podle lidí, kteří se demonstrace zúčastnili, bylo v ulicích přes 100 tisíc lidí, podle sdělovacích prostředků, o tedy některých, to byla sotva půlka. Zajímavé počty. Nechoď Vašku s pány na led…….
Ano, je to tak, tehdejší ministr financí Kalousek tvrdil, že protesty Holešovské výzvy byly namířeny proti demokratickému systému, a nikoli proti vládě a jejím krokům, tak proč by chodil od válu. „To byly protesty skutečně proti demokratickému systému jako takovému,“ řekl. Vyslovil obavu, že v každé demokracii existuje část lidí, kteří se nesmířili s demokratickým řádem a sní o uspořádání nějakých lepších zítřků a nějakého nového spravedlivého řádu, o kterém mluvil i jistý malíř pokojů v Německu. Zajímavé, dneska ten samý pán brousí republikou a plácá jiné demonstranty proti vládě po ramenou. Proč by ne, když se neprotestuje proti němu. I k nám zabrousil, že by se nám tady někdo snaží vnutit budoucího premiéra podle hesla, dveřmi, to vypadlo, teď to leze oknem? No fuj čerte!
A jak se tenkrát Kalousek stavěl k volání po demisi, na to stačí úryvek z rozhovoru Martina Veselovského a Miroslava Kalouska.
Martin Veselovský: Na úvod je si potřeba vyjasnit jednu zásadní otázku; zásadní požadavek všech těch lidí, pane ministře financí Kalousku, kteří byli na Václavském náměstí, je, aby vláda podala demisi. Jste k tomu připraven, podáte demisi?
Miroslav KALOUSEK
Myslím si, že Česká republika není jedinou zemí, kde se dnes v Evropě demonstruje a stávkuje, to pokládám za legitimní a oprávněné. Prostě jsme v nějaké situaci, kdy končí éry, kdy vlády přifukovaly životní úroveň své populace na dluh těch budoucích časů, to prostě končí. A my nepopíráme, že opatření…
Martin VESELOVSKÝ
Pardon, pane ministře, směřujete k odpovědi ne, nebo ano?
Miroslav KALOUSEK
Ne, směřuji k odpovědi, že dokud bude v Poslanecké sněmovně většinová podpora těm východiskům, na základě kterých my chceme konsolidovat veřejné rozpočty, tak tu práci jsme připraveni dodělat. A pokud tam ta většinová podpora nebude, což se přiznám, že dnes nevím bez ohledu na dnešní demonstraci, tak samozřejmě musí být předčasné volby.“
Aby toho nebylo málo tak Miroslav Kalousek tehdy na adresu odborářů složil tuto nelichotivou báseň:
„Odboráři, odboráři,
vezli sračky na trakaři.
Po cestě však vedli boje,
kdo se bude držet oje,
Neboť ten, kdo tlačil vzadu,
ten se neubránil smradu.
Odboráři, odboráři,
hádali se s hněvem v tváři tak,
že ač cesty byly rovny,
spadli s vozem do senkrovny.
Odboráři chodí plačky,
nemají v čem vozit…“
Proboha, kde se tehdy schovávali ti hlídací psi politické kultury, kteří dneska peskují premiéra Babiše a prezidenta Zemana i za křivý pohled? Za kterou budou se tehdy zrovna krčili? Proč někdo z nich neupozornil poetu Kalouska že ministr a představitel vlády by takhle na veřejnosti mluvit neměl, protože uráží nejméně polovinu národa? Asi hlídacím čoklům nevadilo, že se poeta Kalousek naváží do lidí, kteří se vesměs živí prací svých rukou.
Protože řadoví pracující měli úctu a důstojnost jen 40 let. Dneska se za slovo dělník a za manuální práci tak stydíme, že místo dělník říkáme operátor výroby a tak logicky nemáme dělníky ani operátory. Proč by měl někdo dělat práci za kterou se společnost stydí tak, že ji ani nechce správně pojmenovat?Nečasova vláda i s poetou Miroslavem Kalouskem se nakonec skácela sama, když se ukázalo, že ten kdo republiku řídí, není pan Nečas, ale to je jiná komedie. A že těch trapných komedií u nás bylo, za těch slavných sametových 30 let! Nicméně ten problém, to kouzlo dvojího metru zůstává. Kdy je tedy dav v ulicích obráncem demokratůry a kdy lůzou? Kdo o tom rozhoduje a kde? Kde je ten kouzelný klíč rozlišující oba pojmy?, KDO ho asi dneska drží v kapse!!!!!

Sdílej:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Translate »