Doktor sbíral tetování – Zdrojem mu byla kůže mrtvých lidí

Mezi nejbizarnější kolekce na světě patří jednoznačně sbírka japonského lékaře Fukushiho Masaichiho. Ten za svého života shromáždil dva tisíce potetovaných kůží.

Lékař a patolog Fukushi Masaichi (1878-1956) vystudoval medicínu na Tokijské císařské univerzitě. Po návazném studiu v Německu nastoupil na Lékařskou fakultu univerzity v Kanazawě. Stal se rovněž předsedou Japonské patologické společnosti. Ve svém lékařském výzkumu se zabýval především syfilidou a jejím vlivem na vznik aortitidy a onemocnění štítné žlázy. Všiml si díky tomu pozoruhodné věci. Inkoust, aplikovaný do kůže prostřednictvím tetování, ničil syfilidou vyvolanou kožní lézi. Sám Masaichi žádnou kérku nevlastnil, ale právě tato zkušenost u něj spustila zájem o tetování. Nezůstalo přitom u pouhého obdivného pozorování – doktor se rovnou pustil do sbírání kůží s kérkami, které získával během provádění pitev.

Každou z potetovaných částí pečlivě oddělil od těla a podrobil konzervačnímu procesu. Za více než dvacet let se mu podařilo shromáždit kolem dvou tisícovek kůží a cca tří tisíce nafocených kérek. Snímky se konce 2. světové války bohužel nedočkaly a během posledního roku konfliktu pravděpodobně skončily pod ruinami bombardované tokijské univerzity. Kůže se ale díky včasnému přesunu do protileteckého krytu podařilo zachovat. Sbíráním tetování se v pozdějších letech zabýval také jeho syn Fukushi Katsunari. Japonci je označovali jako Irezumi Hakase – do češtiny přeloženo zhruba jako „doktor tetování“.

Více než stovka dochovaných lidských kůží včetně celých potetovaných pokrývek těla je dnes uložena v Muzeu lékařské patologie Tokijské univerzity. Širá veřejnost však na jejich prohlídku musí zapomenout; do části Masaichiovy pozůstalosti můžou na vyžádání nahlédnout pouze lékaři a výzkumníci.

Jak taková sbírka, která dnešnímu pozorovateli musí připadat bizarní a neetická, asi vypadala, se dozvíte v následující galerii. Pro útlocitné povahy to asi nebude nejlepší pohled.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory