Bramborová Amerika

brambory.JPG

Objevit Ameriku. Tohle lidové úsloví znamená hlásat něco, co bylo pravda už dávno, ale my se to snažíme prezentovat jako objev roku.
Potřebujeme mít vlastní brambory, ne ty z dovozu, zaznělo na bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě z úst odborníků. Ano, páni odborníci objevili bramborovou Ameriku. Stačí se podívat před rok 1989. V každé malé obci bylo tehdy zemědělské družstvo nebo takzvané Fruty, koncerny na zpracování ovoce a zeleniny. Diskusi jak a proč byla družstva založena, nechme historikům nebo lidem, co potřebují sbírat politické body. Držme se faktu, a sice, že tyto zemědělské komplexy zajišťovaly práci na vesnici tisícům lidí a dodávaly obživu pro stát.
Po převratu byla nebo musela být družstva rozmetána a tím bohužel začala jedna velká tragédie pro venkov i pro stát. Na kvalitní zemědělské půdě dneska stojí supermarkety, montovny, satelitní čtvrti a solární panely. Se zemědělskými družstvy zmizely z vesnic pracovní příležitosti. Proto dnes venkov stárne a vylidňuje se, mladí utíkají do měst. Bohužel s družstvy ale zmizely i domácí produkty, mezi nimi i brambory. Domácí zemědělství není třeba, všechno dovezeme, chvástali se polistopadoví vůdci či spíš škůdci. Domácí produkty tedy nahradil dovoz, který, jak vidno, z nás udělal zemi vazalů závislou na dobrodiní jiných. Nedej bože aby přišla nějaká katastrofa, brány supermarketů se zavřely a položka dovoz vypadla. Zašli bychom nastojato.
Fakt, že Česko, kdysi bramborářská velmoc není dnes soběstačná ani v „erteplích“, je smutné. To že na to přicházíme 30 let po převratu je tragické dvojnásob. Smutná je i snaha odborníků z ministerstev přesvědčovat dnes obyvatele České kotliny aby měli rádi domácí české produkty. Těžká práce, když různí rádoby odborníci už 30 let přesvědčovali obyvatelé Česka, že jen to, co přijde z ciziny je kvalita. Dneska tu už máme generaci, která je přesvědčená, že jediná kvalita existuje na západ od našich hranic, kde je ovoce chutnější, tráva zelenější, dokonce i ty brambory jsou lepší. Ano byly doby, že jsme jako stát byli soběstační skoro ve všech. Uměli jsme doma vyrobit všechno od sirky po lokomotivu. Dnes se zmůžeme hlavně na montovny, polotovary, i ty „erteple“ si vozíme z ciziny. V době, kdy slavíme 100 let od vzniku republiky je to smutná bilance.

Sdílej:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Translate »