Babyprůšvih

babybox babybfoto.jpg

Otázka zní: „Jak velké dítě lze odložit do babyboxu?“ Odpověď: Třeba i šestileté, pokud se tam vejde.“ Když Ludvík Hess přišel s myšlenkou babyboxů, kam by mohly anonymně odložit svoje dítě matky, které se o potomka nemohou starat, zřejmě nemohl tušit, že se tam místo novorozence ocitne dítě, kterému jsou dva roky.
Při vší úctě i cesty do pekla jsou dlážděné dobrými úmysly. Co se stalo nedávno v Pelhřimově je pořádný babyprůšvih. Tak velký, že by ho měly začít řešit všechny úřady a instituce, počínaje policií a konče organizacemi na ochranu práv dítěte. Je zřejmě třeba otevřít diskusi na téma, kdy je možné babybox ještě použít „beztrestně“ a kdy rodině hrozí postih. Protože falešná humanita a korektnost musí mít svoje meze.
Dvouleté děcko má rodné číslo, zápis v matrice, zdravotní kartu. Brali na něho rodiče sociální dávky? Jak vysvětlili jeho zmizení? Řekli úřadům pravdu? Prý se rodina na odložení dohodla. Dvouleté děcko není hračka, abychom ho odhodili, když nebaví. Jestli se rodina chtěla dítěte zřeknout, jsou tu jiné cesty, ovšem úřední. To, že se rodina rozhodla obejít zákon, svědčí o mnohém.
Má mít taková rodina další dětí? Nenaloží s nimi stejně?
Snad ještě horší, než že někdo do babyboxu odloží velké dítě, je přístup k věci. Úřady nemají na tento druhu „humanity“ páky. Podle Ludvíka Hesse odložení velkého dítěte do boxu není zneužití systému. Tím hůř. Argumenty o odkládání dětí ve středověku jsou absurdní. Ve středověku neexistovala antikoncepce. Ženy musely rodit ať chtěly děti nebo ne. Dnes je škála antikoncepce tak široká, že na nějaký ten prostředek proti početí dosáhne i asociální trdlo. Takže není důvod rodit děti, které nechceme a při prvním problému se jich zbavovat. Možná je na čase, aby Ludvík Hess začal objíždět nemocnice a umisťoval tam babyboxy mnohem větší. Aby do nich bylo možné odložit školáka, či stařenku, kterou rodina nechce. I to je přece normální. Takže časem bychom mohli babyboxy přejmenovat na humanoboxy. Zřejmě se nám z toho případu klube do budoucna ošklivý precedent ze kterého se sociální pracovníci jednou ještě pořádně zapotí.

Sdílej:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Translate »
WhatsApp chat